AİDAT ARTIŞINDA FACİA (DÜNYALAR ÜSTÜ ZAM)

İzmir Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi' n de;  aidatlların gelmiş olduğu son rakam, ödenmesi kabul edilebilecek bir durumdan çıkmıştır. Sitede gelişen bu aşırı aidat artışı, iler ki yıllarda prestij kaybına, iş kolunun zayıflamasına ve İzmir ayakkabı ekonomisinin belki de bitmesine sebep olacaktır.

 0
AİDAT ARTIŞINDA FACİA (DÜNYALAR ÜSTÜ ZAM)

İZMİR IŞIKKENT AYAKKABICILAR SİTESİ” NDE AŞIRİ ARTAN AİDAT MESELESİNE DAİR

İzmir Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi' n de;  aidatlların gelmiş olduğu son rakam, ödenmesi kabul edilebilecek bir durumdan çıkmıştır. Örneğin; d sınıfı bir dükkan 115 TL aidat öderken, bu dönemde 290 TL ye çıkartılmıştır.
Her ne kadar bu kararı çoğunluk alsada; toplantıya katılmayanlar, kendi seçtikleri yöneticilerinin yine kendileri aleyhlerine bu denli zor bir karar vereceklerini düşünmemişlerdir.
Ayakkabıcılık mesleği zordur ve kazanç her bir ayakkabıcı için tatminkar değildir.
Sitede bir ayakkabı ustası 500 TL kira verirken, aidat 290 TL olmuştur. Bazı dükkan sahipleri sırf dükkanları tutulsun, dükkanımız boş kalmasın cepten aidat vermeyelim diye sadece 450 TL kira alıp, kiracı aidatı olan 115 TL yi kendileri üstlenmişken, şu anda 290 TL üstlenmişlerdir. Bu gidişatta bir iki yıl sonra dükkan sahipleri 750 TL aidat verirken 650 TL kira alacaklar ve eksi bakiyeye düşecektir.
Sitede gelişen bu aşırı aidat artışı, iler ki yıllarda prestij kaybına, iş kolunun zayıflamasına ve İzmir ayakkabı ekonomisinin belki de bitmesine sebep olacaktır.
Ekonominin insanları bunalttığı bu gibi dönemlerde yapılması gereken en önemli ilk tedbir, tasarrufa dair önlemler alınmasıdır.
Tasarruf önlemleri dahilinde alınması gereken önlemler;
1. Site yönetimi internet sitesinde; belediyeden hiç destek alınmadan çevre temizlik işlerinin yürütüldügünden bahsetmektedir. Bu dükkanların her yıl vergileri belediyeye ödendiğinden; ilk etapta ilgili belediye derhal göreve çağırılmalıdır.
2. Atık niteliğindeki çöplerin ihalesini kazanan firma; ihale sözlesmesine de eklenerek düzenli olarak atıkları almaya gelmelidir.
3. En büyük; etken olan ortak elektrik mevzuunda; her iş merkezi kendi içinde çoğunluk olarak, elektriğin kapatilmasına veya kullanılmasına karar vermeli. Örneğin Elektrik kullanimindaki aidat 200 TL, elektrik kullanilmadiğı durumda aidat 120 TL olmalıdır.
Aydınlatma isteyen dükkan sahipleri, kendi dükkan içlerindekii elektriği, kendi kabloları ile kapı önlerine getirerek kullanabilir. Asansör kullanımı durdurulabilir. Yük taşinmada sabit makaralar veya tekerlikli araçlar veya insan gücünden faydalanılabilir.
4. Temizlik işlerinde, güvenlik işlerinde ve yönetimde mevcut olan fazla personel sayısı azaltılmalıdır.  Guvenlik işlemlerinde teknoloji odaklı olarak, kamera odaklı çalışılmalı; merkez için bir güvenlik, bedesten için bir güvenlik vb.
5. Yönetim de görevli çalışan sayısı 1 e düşürülmeli.
6. Yöneticilerin; toplanti başına aldıkları gelir varsa, bu gelir iptal ettirilmeli, Yönetici maaşı varsa bu hususta yöneticilerin gönüllülük esasında ısrarcı olarak çalışmaları sağlanmalı.
7. Yönetimin toplantıda gündeme getireceği konular; en az bir ay önceden whatsap grubundan paylaşılmalı ki, toplantıdaki gerekli çoğunluk sağlanabilsin.
8. Her bir çalışandan daha iyi fikirler çıkabileceğinden; aidat miktarı için yeniden toplantı yapılabilir.
9. Bu işi çözerim diyebilecek, daha parlak fikirlere sahip yönetici adayları ortaya çıkabilir, gerekirse yeni bir yönetim seçilebilir.
10. Bu hususta Parti yöneticilerinden destek, fikir alınabilir
11. Sosyal medya, yazılı veya görsel medyadan destek talepleri alınabilir.
12. Bu sorun meclis gündemine veya hukuksal zemine taşınablir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

MelihYALÇINÖZ Eğitim Fakültesi Lisans Mezunu İnsan Hakları Yüksek Lisans Mezunu Askeri Madalya Sahibi