Akılda canlandırılan yazıları metine çeviren beyin implantı

Boyundan aşağısı felçli bir insan beyinden-metine teknolojisi ile iletişim kurabilecek. Hayal gücünün yazıya dönüşümü çok yakında bir çok engeli olan insana yardımcı olucak.

 0
Akılda canlandırılan yazıları metine çeviren beyin implantı

Felçli bir insanın beyninde ki elektrodlar, kişinin hayal ettiği el yazılarını bir ekran üstünde metne dönüştürüyor. Yazıların beyinden metine aktarılmasının en önemli noktası felç gibi hastalıklardan müzdarip olup iletişim kuramayan insanlara yardım etmek.

65 yaşında ki bir insanın beynin yüzeyinde şu an 2 tane küçük elektrod bulunuyor. Elektrodlar beyninin el ve parmak hareketlerini kontrol eden kısmının elektriksel aktivetisini okuyor. Adamın boyundan aşağısı felçli olmasına rağmen, eliyle yazı yazdığını hayal etmesi isteniyor. Geliştirilen algoritmayla beraber, araştırmacılar her hayal edilen harfin nöral örüntüsünü çıkarıyor ve bunu metine çeviriyor.

Düşünce-bazlı iletişim hala çok ön aşamalarda ve araştırmalara daha fazla gönüllü lazım. Fakat araştırmacılar bunun bir çok insanın hayat standartını iletişim kurma ile beraber arttırabilceklerini düşünüyorlar.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow