Akran Zorbalığı

Ülkemizde giderek çoğalan bu soruna gelin beraber bakalım. Eğer siz de çocuğunuzun akran zorbalığına uğradığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmandan destek alın.

 0
Akran Zorbalığı

OECD raporuna göre Türkiye’de her 5 çocuktan biri akran zorbalığı mağduru. Bu tehlikenin farkında mıyız?

Akran zorbalığı, aynı yaşlarda çocukların birbirlerinin dış görünüşü, kıyafetleri, sosyokültürel durumu hakkında yaptıkları ağır eleştirilerdir.

Önceleri diğer ülkelerden duyduğumuz bu kalıp artık ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Çünkü özellikle ilkokul çağlarında akran zorbalığına maruz kalan çocuklar ileride ciddi psikolojik rahatsızlıklar yaşıyor.

Genellikle bir grup çocuğun onlara göre daha utangaç, daha içe kapanık çocuklara yaptıgı davranış; lakap takma, toplum içinde rencide etme, gurur kırıcı eleştirilerde bulunma gibi şeylerle kendini gösteriyor.

Burada en büyük görev ailelere düşüyor. Çünkü çocuk yetiştiği ailede belli eğitimlerden geçmemişse bu son kaçınılmaz oluyor. Her çocuğa anlayacagı bir dilde her insanın aynı dış görünüşte, aynı sosyokültürel durumda olamayacağı, önemli olanın fikir ve dostluk olduğu anlatılmalı.

Eğer çocuğunuzun akran zorbalığına uğradığını veya akran zorbalığı yaptığından şüpheleniyorsanız hemen bir uzmandan destek almalısınız.

Sevgiler..

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow