Alan Adları Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Alan adları satın almak ve satmak, çevrimiçi ev işleri için harika bir çalışma olabilir.

Alan Adları Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Alan adları satın almak ve satmak, çevrimiçi ev işleri için harika bir çalışma olabilir. Çevrimiçi alan adı satın alma ve satma konusunda yeniyseniz, alan adlarını nereden satın alabileceğiniz, alan adlarınızı nereden satacağınız, bir alan adını bir alıcıya nasıl aktaracağınız, alan adlarınızı ne kadara  satmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. 

Alan Adları Nelerdir?

Alan adları, insanların bir web tarayıcısına yazdıkları web sitelerinin adresleridir. Dolayısıyla, örneğin bir alan adı www.dahaneler.com olabilir. Alanlar sanal gayrimenkul gibidir. Bir alan adınız varsa, web'deki bir arazi gibidir.

Etki alanlarını para kazanmak için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Alanlar, özellikle ticari bir değere sahiplerse, zaman içinde değeri artırır. Düşük fiyata bir alan adı satın alıp yüksek fiyata satabilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Temel olarak, istediğiniz alan adlarını mümkün olan en ucuz fiyatlarla satın alır ve ardından alan adlarınız için fiyatlandırma ayarlayarak yeniden satışa çıkarırsınız. Saygın bir alan adı kayıt şirketinden yepyeni alan adları satın alabilirsiniz. Alanlar düşük maliyetlidir. Bir alan adı kayıt sitesinden bir yıllık 10 $ 'a yepyeni bir alan adı satın alabilirsiniz. Bu alan adlarından bazıları çok fazla trafik ve kaliteli geri bağlantı oluşturmuş olabilir. Dolayısıyla, bu alan adlarını makul fiyatlarla satın alırsanız, satmak istediğinizde sizin için çok para kazanma potansiyeline sahiptirler.

Alan Adları Nasıl Satın Alınır

Namecheap, Godaddy, Monikar vb. Sitelerdeki saygın bir alan adı kayıt kuruluşundan alan adları satın alabilirsiniz. Arama kutusuna seçtiğiniz alan adını yazacaksınız ve eğer mevcutsa, yılda birkaç dolara satın alabilirsiniz.

Başkası tarafından kaydedilen bir alan adı seçerseniz, sahibini bulabilir ve satmak isteyip istemediğine bakabilirsiniz. Sedo gibi pazarların, sahiplerinin alan adlarını satış için listeleyebilecekleri bir açık artırma sitesi vardır.

Sahipler onları gözden kaçırır veya yenilemeyi unutursa ya da artık ihtiyaç duymazlarsa birçok alan adının süresi dolar. Gelecekte kullanışlı olabileceklerini düşünüyorsanız, satın almaya hazır olduklarında bu alan adlarını satın alabilirsiniz.

Alan adı satın alamayacağınız kurallar şunlardır:

  • Bir şirket tarafından ticari markalı olursa 
  • Bir şirketin veya kişinin adını çalmayın ve bu alanı satın almayın.

Alan Adlarınızı Nasıl Satabilirsiniz?

Alan adlarının satılık olduğu  sayfalarda reklam verebilirsiniz. Ardından ilgilenen alıcılar sizinle iletişime geçebilir. Ancak, alan adlarınızın potansiyel alıcılar tarafından fark edilmesini sağlamanın en iyi yolu, alan adlarınızı  uzmanlaşmış sitelerde satış için listelemektir.

Burada alan adınızın satılmasını sağlamak için bazı seçenekler verilmiştir:

  • Satmak istediğiniz bir alan adı için sabit bir fiyat belirleyebilir  veya potansiyel alıcılardan teklifleri alıp  en yüksek teklifi verene satabilirsiniz.
  • Alan adınızı  satmak  için  potansiyel müşterilere veya alıcılara bir teklif yapın.

Alan Adlarınızı Nerede Satabilirsiniz?

Alan adlarınızı kâr elde etmek için satabileceğiniz en iyi çevrimiçi alan pazarlarından bazıları şunlardır:

  • GoDaddy
  • Turhost
  • İonos
  • Wix

Alan Adı Alım-Satım Yapabilir misiniz?

Bazı insanlar alan adı alıp satarak geçimini sağlar. İşletme isimleri, coğrafi isimler, genel isimler veya bazı popüler isimlerden oluşan bir web adresi satın alabilirseniz, bunları daha hızlı ve uygun bir fiyata satabilirsiniz. Şirketler ve insanlar jenerik adlarla daha çok ilgileniyor. Bazı jenerik alan adlarını her biri için birkaç dolara keşfedebilir ve satın alabilirseniz, bunları birkaç yüz ve hatta binlerce dolara satabilirsiniz.

Harika, değil mi? Ancak, birkaç kullanışlı alan adıyla başlamak iyi bir fikirdir. Seçtiğiniz ismin gelecekte popüler olacağını düşünüyorsanız, satın almak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, hangi tür alan adlarını satın almanız gerektiğini ve bunlara ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini öğrenmek ve ardından alan adınız veya satmak istediğiniz alan adları için gerçekçi fiyatlar belirlemek önemlidir.