Alanya Kalesinde Denize Düşmeyen Taş

Düşmeyen Taş Gizemi,

 0
Alanya Kalesinde Denize Düşmeyen Taş

Alanya Kalesi, ilçeye gittiğinizde uğramanız gereken en önemli yerlerden biridir. Sebebi ise kale için anlatılan taş atma efsanesidir. Efsaneye göre Roma döneminde kalenin mahzenlerinde ölümü bekleyen mahkumlara yaşamak için bir şans verilirdi. Bu şans, kendilerine verilen üç taştan sadece birini burçlardan atıp denize düşürmekti. Ancak işin garip yanı, atılan taşların hiçbirinin denize düştüğü görülmediği için mahkumların taşları attıkları surlardan denize atılıp öldürülmesiydi. 

Halen günümüzde, ziyaretçiler bu efsanede anlatılanları denemek için burçlardan taş atmaya devam etmektedir. Sonuç aynıdır. Taşların denize düştüğünü gören olmamıştır. O kadar çok taş atılıyor ki kale içinde atılacak taş kalmadığı gibi kale çevresinde toplanacak taş kalmamıştır. İşin kötü yanı bazı ziyaretçiler taş bulamadıklarından kale içindeki taş bloklardan parçalar sökmeye çalışmaktadır. Bu etkinlik nerede ise bir spor haline gelmiştir. Kendine güvenen, sporla uğraşan, güçlü olduğu düşünen birçok kişi atışlarda başarısız olmuştur. Değişik teknikler deneyen kişilerin çabaları da boşa çıkmıştır. Atılan taşların hiçbirinin denize düştüğü görülmemiştir. 

Sebebi bilinmemekle beraber değişik düşünceler ileri sürülmüştür. Bunlardan biri taşların atıldığı alanın altında bir manyetik alan oluştuğu ve burada oluşan çekim gücünün taşları kendine çektiği bir diğeri ise yüksekliğin çok olmasından dolayı taşın denize düştüğünün görülmemesidir. Bu iki düşüncenin de gerçek olabileceği konusu tartışmaya açıktır. Gerçek olan tek şey, ziyaretçiler tarafından atılan taşların denize düştüğünün görülmemesidir. 

Sizlerde kaleyi ziyaret edip bu deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ramis birol Her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven. Bunun içinde gezmekten ziyade okuyarak ve izleyerek bilgi edinmeye çalışan biriyim. Her bilgiyi de paylaşmayı çok severim. Dünyanın paylaşınca güzelleşeceğine inansam da insanoğlunun yaptıkları şeyler karşısında duruşunu bozmamaya çalışıyorum.