ANNE SÜTÜNÜN ŞAŞIRTAN FAYDALARI

Anne sütü pek çok bebeğin gelecek yaşamlarında sağlıklı olmaları için önemli bir besin. Anne sütü sadece çocuk dönemleride değil, gelecek yaşamlarında da aklınıza gelebilecek pek hastalıktan koruyor.

 0
ANNE SÜTÜNÜN ŞAŞIRTAN FAYDALARI
ANNE SÜTÜNÜN ŞAŞIRTAN FAYDALARI

Protein bakımından oldukça zengin olan anne sütü bebekleri çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde akla gelebilecek tüm hastalıklardan koruyor. Uzmanlar bebeklerin ilk altı ay anne sütünden başka bir besin almalarına gerek olmadığını söylüyor. Peki, anne sütü çocukları hangi hastalıklardan koruyor. İşte anne sütünün faydaları...

Anne ile bebeğin birbirlerine en yakın oldukları an, emzirme anıdır. Anneler bebeklerini emziririken onların sadece karınlarını doyurmakla kalmaz aynı zamanda sağlıklarını da korumuş olurlar. Çünkü, anne sütünün içinde bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bileşenler yer alır. 

Bunun dışında anne sütü, çene ve diş gelişiminin sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda bebeğin zeka gelişimine de katkı sağlar. 

Anne sütü içen bebeklerin orta kulak iltihabı, soğuk algınlığı anfeksiyonu ve solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlara yakalanma riski daha azdır. 

Öte yandan anne sütü bebeklerde obezite oluşumuna engel olur. Anne sütü ile beslenen bebekler virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı olurlar. 

Emen bebeklerde ishal,kulak enfeksiyonları, solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı çok daha az görülür. 

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI 

Emziren anne göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi gibi rahatsızlıklardan daha fazla korunuyor. Ayrıca, emzirme annenin idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltırken aynı zamanda annenin kan kaybetmesine engel oluyor. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow