Soğuk Havalarda Araçtaki Antifirizin Önemi ve İşlevi

Antifirizin Araç!taki İşlevi ve Dikkat Edilecek Hususlar

 0
Soğuk Havalarda Araçtaki  Antifirizin Önemi ve İşlevi

ANTİFİRİZ NEDİR?

Antifriz, radyatörünüzde bulunan renkli sıvıdır. Antifriz aynı zamanda soğutucu olarak da adlandırılabilir ve çeşitli farklı renklerde olabilir. Birkaç farklı amaca hizmet eder:
• Antifriz, soğuk havalarda radyatörünüzdeki ve motorunuzdaki suyun donmasını engeller.
• Antifriz ayrıca aynı suyun sıcak havalarda taşmasını engeller.
• Antifriz ayrıca su pompası gibi temas ettiği hareketli parçalar için yağlayıcı görevi görür.

Bugün kullanılan soğutucudaki ana bileşen etilen glikoldür. Doğru karıştırılırsa (50/50 antifriz ve su karışımı idealdir), etilen glikol, radyatör sıvınızın sıfırın altındaki 30 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda bile donmasını önleyebilir ve ayrıca bu sıvıların ulaşılan sıcaklıklarda kaynamasını önleyebilir. 

Aracınızda her zaman uygun miktarda antifriz bulunduğundan emin olmalısınız. Düşük miktarda antifriz olması, motorunuzun aşırı ısınmasına veya donmasına neden olarak uzun vadede büyük paralara mal olabilir, bu nedenle bu seviyeleri 2-3 ayda bir kontrol ettiğinizden emin olun.

ANTİFİRİZ SEVİYELERİ NASIL KONTROL EDİLİR?

Radyatörün kapağını her zaman açmanıza gerek yoktur. İlk olarak, sıvının soğutma suyu rezervuar tankı yanındaki "Dolu" gösterge çizgisine ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. Bu rezervuar tankı, soğutma suyu geri kazanım sisteminin bir parçasıdır. Sıvı "Dolu" gösterge çizgisine ulaşmazsa, rezervuarın kapağını açın ve ulaşana kadar 50/50 su ve soğutucu karışımı ekleyin.  Hem su hem de antifrizin uygun yüzdelerinin mevcut olmasını sağlamak için önceden karıştırılmış bir çözelti önerilir. Önceden karıştırıp karıştırmadığınızı veya kendiniz su eklemeniz gerekip gerekmediğini görmek için soğutucu şişenizin yan tarafını kontrol edin.

Acil durumlar dışında soğutma sisteminize asla yalnızca su eklemeyin. Bunun nedeni, çoğu modern motorun alüminyumdan oluşan silindir kafalarına sahip olmasıdır. Bu alüminyum silindir kafaları, antifrizinizde bulunan antikorozif özellikleri gerektirir. Her seferinde 50/50 karışım kullanmayı unutmayın.

Dikkatli kullanın!
Bu soğutma sıvısı rezervuarlarından bazıları basınçlıdır ve rezervuar deposunu açtığınızda "patlıyor" gibi görünen bir radyatör basınç kapağı vardır. Daha eski bir araca sahipseniz, arabanızda soğutma sıvısı deposu olmayabilir, bu nedenle soğutma sıvısı seviyenizi kontrol etmek için radyatörün üzerindeki kapağı açmanız gerekecektir.

SICAK BİR MOTORA ASLA SOĞUTMA SUYU EKLEMEYİN!

Daha fazla sıvı eklemeniz gerektiğini fark ederseniz, motor soğuyana kadar bekleyin. Bu, motor bloğunuzun yanma veya çatlama olasılığını önler. Yol kenarında sorun yaşasanız ve bir tamirhaneye ulaşmadan önce su eklemeniz gerekse bile, motorunuzun soğumasını bekleyin. Ek olarak, sadece seviyeleri kontrol etmek için bile motor sıcakken soğutma sıvısı deposundaki veya radyatördeki kapakları açmayın. Bunu yaparsanız, özellikle basınçlı bir sistemde, sıcak soğutma sıvısı  dışarı çıkabilir.

Antifrizle ilgili ek notlar:

Soğutucunuz renksiz, paslı görünüyorsa veya içinde yüzen yabancı nesneler varsa, soğutma sisteminizi tamamen yıkamanız ve yeni bir 50/50 karışım eklemeniz gerekecektir.
• Antifriz karışımınızın çamurlu veya yağlı bir yüzeye sahip olduğunu fark ederseniz, aracınızı hemen bir tamirciye götürün. İç başlık contası sızıntısını kontrol etmeleri ve bu kontrolü gerçekleştirmek için özel araçlara sahip olmaları gerekecektir.
• Radyatör hortumlarınızı kontol edin. Sızıntı yapıyorlarsa, şişiyorlarsa veya çatlıyorlarsa hemen değiştirin.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres