Arabanızı Bir Profesyonel Gibi 12 Adımda Nasıl Yıkarsınız?

Bir arabayı yıkamak, aracınızın boyasını temizlemek ve korumak'dan daha fazlası...

 0
Arabanızı Bir Profesyonel Gibi 12 Adımda Nasıl Yıkarsınız?

Sürücüler yeni bir otomobil alırken performans kadar tasarım ve dış görünümü de göz önünde bulunduruyor. Bu da estetiğe verilen önemin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Arabanızın pürüzsüz dış yüzeyi ve parlak boyası cazibesini her zaman korusun istiyorsanız sık sık yıkatmanız gerekiyor.

Oto yıkamalarda kullanılan sert fırçalara ve içeriği bilinmeyen kimyasallara güvenmiyorsanız arabanızı bizzat kendiniz yıkayabilirsiniz. Bu sayede hem paradan tasarruf edebilir hem de kirli gördüğünüz bölgelere ekstra özen gösterebilirsiniz. Araba nasıl yıkanır diye düşünüyorsanız başından sonuna tüm yıkama tekniklerini sizin için derledik.

Aracınızın Durumunu Değerlendirin

Bu çok basit gibi görünse de çok önemli bir adımdır. Hortumları, kovaları, temizlik malzemelerini ve havluları çıkarmadan önce arabanızın ne kadar kirli olduğunu belirleyin. Salıncak panellerinde çamur topaklanıyor mu? Araba ince tozla kaplı mı? Buzlu yollarda sürdükten sonra tuzu çıkarmanız gerekecek mi?

Hızlı bir rötuş yıkama için tam bir ürün cephaneliğine ihtiyacınız olmayabilir. Arabanın kendisine bakın. Eski bir otomobil, boyayı korumak için killer ve cilalarla tam bir temizlik rejimine ihtiyaç duyabilirken, yeni bir arabanın sağlam bir şeffaf kaplaması hala sağlam olabilir.

Etiketi Okuyun

Aracınıza herhangi bir şey uygulamadan önce, kullanmayı planladığınız ürünlerin etiketlerini okuyun. Tüm  otomotiv temizlik ürünleri çok amaçlı değildir. Yanlış ürün boyaya, vernik kaplamaya veya diğer cilalara içte ve dışta zarar verebilir. Arabanızın bileşenlerinin hangi maddeden yapıldığına dair herhangi bir şüpheniz varsa, her zaman bulabileceğiniz en yumuşak temizlik ürünlerini kullanın.

Yönergeleri okumak, zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur ve elinizdeki görev için doğru miktarda ürünü kullanmanızı sağlar.

Üç Kovalı Sistem

İyi bir derinlemesine temizlemenin amacı, kirletici maddeleri aracın yüzeyinden uzaklaştırmaktır. Yapmak isteyeceğiniz son şey, o kiri tekrar arabaya bırakan kirli suyla arabayı yıkamaktır.

Üç kovalı temizleme sistemi burada devreye giriyor. Temiz sabunlu suyla dolu bir kovanız ve sadece suyla başka bir kovanız var. Yalnızca su içeren kova, sabunlu kovaya geri daldırmadan önce temizlik eldiveninizi durulamak için tasarlanmıştır. Üçüncü kova, genellikle arabanızın en kirli parçaları olduğundan, yalnızca tekerlekleriniz için kullanılan temizlik ürünü ve su karışımını içermelidir.

Herhangi bir şeyi temizlemeye başlamadan önce, mümkünse arabayı doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Bu, siz çalışırken suyunuzun ve temizlik ürünlerinizin daha az buharlaşmasını sağlar.

Tekerlekleri Yıkayın

Temizlik ürünlerinizi lastiklerin üzerine koymadığınızdan emin olun. Arabayı daha sonra sürdüğünüzde lastikler ürünü boyanıza püskürtebilir. Yan duvarlarınızın daha koyu ve daha parlak görünmesini sağlayan lastik sargısını da dikkat edin , parlak olduğu kadar kaygandır ve lastiklerinizin yolu kavrama kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. İşiniz bittiğinde  temizleyiciyi durulamak için tekerleklerinize su püskürtün. Bunun için arabanın geri kalanı için kovadan ayrı bir hortum veya şişe kullanmayı unutmayın.

Şu Farları Yıka

Plastik farlar araç yaşlandıkça  sararır, bu da onları yolda daha az etkili hale getirir. Eski farlar, başka türlü temiz bir arabanın görünümünü bozabilir, bu yüzden bunu düzeltmek için mükemmel bir zaman.

Far restorasyon kitlerinin bulunması kolaydır ve çoğu, artık berrak farlarınızı daha fazla güneş hasarından korumak için bir UV engelleme bileşeni içerir. Farlarınızın etrafındaki diğer yüzeyleri kaplamak için maskeleme bandı kullanmanız gerekeceğinden bunu şimdi halledin. Farlarınızı temizleme solüsyonunuzla silin ve işiniz bittiğinde nemli bir bezle silin. Kitinizde koruyucu bir kaplama varsa, şimdi uygulayın.

Arabanın Gövdesini  Yıkayın

Şimdi,  maceranızın temizliğe giden en bariz kısmına gelelim: arabanızın gövdesini yıkamak. Bu, toz, kir ve çamur gibi gevşek kirleticileri temizler.

Daha büyük kir parçalarını temizlemek için önce aracı suyla yıkayın. Ardından kovanızdan dışarıya sabunlu su ekleyin. Sabunun araba yıkamak için tasarlandığından emin olun. Sıvı deterjanlar ve bulaşık temizleyicileri balmumunu soyabilir ve hatta boyaya zarar verebilir.

Diğer adımlara geçmeden önce arabanızı mikrofiber bir havluyla veya hafifçe nemlendirilmiş güderi ile kurutmayı unutmayın. Cila suya çok iyi yapışmaz.

Camınızı Yıkayınız

İşte doğru ürünü kullanmanın önemli olduğu başka bir alan. Windex gibi ev cam temizleyicileri, bir arabanın dış cam kaplamalarına zarar verebilecek amonyak içerir. Bunun yerine, araba camları için yapılmış bir cam temizleyici kullanın. Ne yazık ki, eski moda dirsek gresi dışında izleri gidermek için her derde deva  temizleyici yoktur.

Yüzeyi Hazırlayın

Araba artık yıkandığına göre boyadaki kıvrımlar, çizikler ve oksidasyon gibi derin yerleşimli kusurları tespit etmek daha kolay. Elinizi boya yüzeyinin üzerinde gezdirdiğinizde arabayı yeni yıkamış olsanız bile bağlı kirler hissedeceksiniz. Bu daha sert lekeleri gidermek için, bu inatçı lekeleri araca daha önce uygulanmış herhangi bir cilayla birlikte çıkarabilen bir kil çubuk kullanın.

Çizikleri Onarın

 Çizikleri çıkarmak çok daha zordur. Daha hafif sıyrıklar ve çizikler çoğu zaman kapatılabilir veya kısa sürede ele alacağımız pürüzsüz bir balmumu tabakasıyla doldurulabilir. Bu işe yaramazsa, bir çiziği gizlemeden önce birkaç uygulama gerektirebilecek çizilmeye özgü bir onarım bileşiği kullanın.

Daha derin çizikler, boya rötuşu gerektirebilir. Bayiler ve parça mağazaları, en derin yanıklarınızı doldurabilecek boya kalemleri ve tenekeleri sunar, ancak boyanız solduysa, bunlar tam olarak eşleşmeyebilir. Bu durumda, bir boyahaneden eşleşen bir boyayı çırpmasını isteyebilirsiniz. Çizik çıplak metale kadar iniyorsa, renginizin altına astar eklemeniz gerekecektir. Her kattan iki ila üç ince kat uygulayın, kuruması için en az 20 dakika bekleyin.

Arabanız boyasının üzerinde parlak bir şeffaf kaplama ile geldiyse, çizik onarımınızı korumak için renginizin üzerine dikkatlice uygulayın. Düzeltmek için üstüne bir çizik onarım bileşiği kullanın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres