Arabanızı Çalıştırmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 6 Şey

Arabanız uzun süre garajlarda ve hatta açık havada park edilmiş durumda ise çalıştırmadan önce kontrol listesine göz atın.

 0
Arabanızı Çalıştırmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 6 Şey

Maalesef bir aracı uzun süre park etmek, aracın farklı alanlarında farklı hasar türlerine neden olabilir.Bu istemsiz duraklamadan kaynaklanabilecek hasarları önlemek için arabanızın eski haline döndüğünden emin olmanız için size birkaç ipucu sunuyoruz.

1. AKÜ

İşin garibi, araçlar tamamen kapalıyken bile enerji tüketiyor. Örneğin, araç kapatıldığında çalışmaya devam eden cihazlardan biri de hırsızlık alarmıdır.

Akü, bir arabanın en hassas bileşenleri arasında yer alabilir ve bu nedenle diğer parçalara göre daha fazla özen ve bakım gerektirir. Akü olmadan motoru çalıştırmak çok zordur.

Karantina sırasında haftada en az bir kez araçlarını çalıştıran bu sürücüler arasındaysanız sorun yaşamazsınız.

Öte yandan, bunu yapamazsanız, büyük olasılıkla arabanızı güvenilir bir tamirhaneye götürmeniz veya alternatif olarak pili taşınabilir bir araç akü şarj cihazıyla şarj etmeyi denemeniz gerekecektir. Bulmak zor değil, en yakın oto malzemeleri mağazasından satın alabilirsiniz.

2. LASTİK BASINCI

Yolla temas eden tek unsur olan lastikler, aracınızın aktif araç güvenliğinin temel bir parçasıdır. Bu nedenle, daha fazla sürüş güvenliğini garanti etmek için düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Uzun bir durma, kaldırımda yol tutuşunu etkileyerek aracınızın lastiklerinin değişmesine veya havasının düşmesine neden olabilir.

Bu anlamda, tipik bir durum, bir lastiğin bir aracın ağırlığı altında uzun bir süre hareketsiz kaldığı ve temas ettiği alanda düz bir nokta gösterdiği zaman ortaya çıkan bir durum olan "düz lekelenme" olarak bilinir. 

Aracınızı dışarıda bırakmak zorunda kaldıysanız, ancak lastiklerinizi üreticinin önerdiğinden daha yüksek bir basınca şişirmek için önlem aldıysanız, kesinlikle doğru kararı verdiniz.

Yine de, bir yolculuğa çıkmadan önce lastik basıncını normale düşürmeyi unutmayın.

3. YAKIT TANKINIZIN BAKIMI

Bu zorunlu kilitlemeden sonra ilk kez yakıt doldurmanız gerektiğinde, daha kaliteli, daha yüksek oktanlı yakıt kullanmanızı öneririz.

Nitekim birinci sınıf bir yakıt kullanmak, aracın kullanılmadığı sırada birikmiş olabilecek kalıntı maddeleri ortadan kaldırmasına yardımcı olacaktır.

4. SIVILARIN KONTROLÜ: MOTOR YAĞI, SOĞUTUCU VE FREN SIVISI

Aracınızın en iyi durumda olduğundan emin olmak için ana sıvıları kontrol etmeniz gerekecektir. Araç kısa bir süre durdurulduktan sonra yatay bir düzlemde park edilmelidir.

5. ARAÇ YIKAMA

Tam  teşekküllü bir araba yıkama, örneğin ağaç reçinesi veya kuş pisliği gibi nedenlerle arabanızın boyasına zarar gelmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

Covid-19 sonrası mevcut durum göz önüne alındığında, bir aracın hem içinde hem de dışında sağlık güvenliğini sağlamak için yeni önlemler ve uygulamalar gerekli hale geldi. Aracın titiz bir sterilizasyonu mümkün olduğu kadar sık yapılmalıdır.

6.STERİLASYON

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, işte hayatımızın bir parçası haline gelen ve muhtemelen sıradan hale gelecek bir şey var: ortak kullanılan eşyaların  sterilizasyonu.

Bu, genellikle bir aracı paylaşan ve bu nedenle koronavirüse yakalanma riski daha yüksek olan aileler için özellikle önemlidir.

Araçta en çok dokunulan alanlar daha kapsamlı dezenfekte edilmesi gereken alanlardır.

Aracın dışında:

- Kapı kolları

- Kapı kasaları ve pervazları

- Bagaj kolu

Aracın içinde:

- Kolçaklar

- İç tutamaklar

- Kapı panelleri

- Direksiyon

- Vites kolu

- Koltuk ayar kontrolleri

- El freni

- Radyo kontrolleri / Dokunmatik ekran

Araç gösterge paneli ve pencere kaldırma gibi unsurları ihmal etmemeye özen göstererek aracın diğer alanlarının da temizlenmesi gerekecektir.

Aracın doğru sterilizasyonu için önerilen ürünler izopropil alkol, etanol bazlı (% 70'den fazla konsantrasyonda), klor ve ağartıcıdır. Bununla birlikte, bu son iki ürün, çok aşındırıcı olabileceğinden, doğru dozajda, su ile seyreltilerek kullanılmalıdır (asla klor içeren ürünleri% 0,1'den daha büyük bir konsantrasyonda kullanmayın).

Aynısı, pencere camı için amonyak bazlı ürünler için de geçerlidir, özellikle mavi ise, ön paneldeki vinile zarar vererek ısıya veya güneş ışığına maruz kaldıktan sonra yapışkan hale getirirler.

Bu tür bir temizliği yapmak için mikrofiber bez veya tek kullanımlık bezler kullanmak çok önemlidir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow