Araç Lastiklerinin Basıncı Ne Kadar Olmalı

Lastik hava basıncı hakkında bilinmesi gerkenler

 0
Araç Lastiklerinin Basıncı Ne Kadar Olmalı

Günlük sürüş güvenliğiniz için en büyük risklerden biri, gerçekte göremediğiniz tek şeydir: lastik basıncınız. Şişirme seviyeleri çıplak gözle görülemediğinden (lastiğiniz neredeyse düz değilse), doğru hava basıncını nasıl bulacağınızı ve koruyacağınızı anlamak , fazla ve az şişirilmiş lastiklerde sürüşün tehlikelerinin farkında olmak önemlidir.

ARACINIZ İÇİN DOĞRU LASTİK BASINCI NEDİR?

Lastiklerinizin yanağında bir lastik basıncı işareti vardır, ancak bu lastikleriniz için optimum hava basıncı değil, maksimumdur.

"Maks. Basın. Örneğin 35 PSI, lastiğinizin maksimum yük taşıma kapasitesinin ağırlığını desteklemesi için gereken inç kare başına maksimum poundu belirtir. Günlük kullanım için çoğu binek otomobili önerilen veya optimum 30 veya 32 PSI basınca sahip olacaktır.

Lastiklerinizi maksimum basınca şişirdiğinizde ne olur?

  Maksimum basınçta kullanım özellikleri değişir

  Maksimum düzeyde şişirilmiş lastikler yanakta fazla bir şey veremeyeceğinden, güçlü viraj performansı görebilirsiniz, ancak   fren performansı  risk altında olabilir. Hızlı bir köşe yaptığınızda  arka ucunuz dışarı kayabilir.

  Maksimum basınçta lastik ömrünüz azalır

  Lastikleriniz aşırı şişirildiğinde, sürüş sırasında teker lastiğin üst kısmında yuvarlanır ve merkez hızla aşınır. Ayrıca çekiş gücünüzü azaltırsınız ve hatta bir patlamaya bile neden olabilirsiniz.

  Önerilen lastik basıncınızı nasıl buluyorsunuz?

  Üreticinin arabanız için en uygun veya önerilen lastik basıncını kapı pervazındaki bir çıkartmada veya kullanım kılavuzunuzda bulabilirsiniz. Hatta bazı modeller çıkartmaları bagaj kapağına, konsola veya yakıt kapağına yapıştırır.

  LASTİKLERİNİZ AŞIRI YA DA DÜŞÜRÜLDÜĞÜNDE NE OLUR?

  Aşırı şişirilmiş lastiklerle araç kullandığınızda, risk alırsınız:

  Kullanım ve güvenlikle ilgili sorunlar. Lastikleriniz yan duvarda fazla bir şey veremez ve hassas frenleme tehlikeye girebilir. Ayrıca çekiş gücünün azalması riskini de alırsınız.
  Hızlı, düzensiz lastik aşınması. Lastiğiniz çok daha hızlı ve sadece merkezde aşınır çünkü lastik ortada şişer ve bu bölgenin yolla temasını artırır.
  Patlamalar. Kel şeritler de ısıyı dağıtamaz ve bu da lastiklerinizin aniden patlayabileceği anlamına gelir.

  Az şişirilmiş lastiklerle araç kullandığınızda, risk alırsınız:

  Lastik arızası ve güvenlik. Yetersiz şişirilmiş lastikler, fren mesafelerini büyük ölçüde artırır ve direksiyonu ve kullanımı önemli ölçüde etkileyebilir. Ayrıca, lastik basıncı önemli ölçüde düşük olduğunda, lastiğin sırt yüzü yola daha fazla temas eder ve sürtünmeye neden olur. Bu sürtünme aşırı ısınmaya neden olabilir ve bu da aşırı durumlarda diş ayrılmasına ve patlamalara neden olabilir.
  Erken aşınma, lastiğinizin ömrünü yüzde 15 veya daha fazla azaltır. Düşük şişirme, lastiklerinizi her iki dış omuzda da aşındırır çünkü kenarlar yolla aşırı temas eder.
   Yetersiz şişirilmiş lastiklere sahip araçlar, motorunuzun daha fazla çalışmasını sağladıkları için yakıt ekonomisinin azaldığını görürsünüz: Az şişirilmiş lastikler, daha fazla lastik yüzeyinin yolla temas etmesine neden olarak daha fazla yuvarlanma direnci ve yolla sürtünmeye neden olur. Sonuç, daha yüksek yakıt maliyetlerine neden olur ! Ne sıklıkla doldurduğunuza bağlı olarak, bu tek bir yıl içinde yüzlerce liraya yol açabilir.
  Eğer lastikleriniz aşırı şişmiş veya az şişmiş olarak sürüyorsanız, bunları derhal sürüş güvenliğiniz için üreticinin önerdiği basınca indirin. Lastik basıncınızı nasıl kontrol edeceğinizden emin değilseniz, kullanışlı 5 adımlı Lastik Basıncını Kontrol Etme Kılavuzumuzu izleyin.

  Lastikleriniz sürekli olarak önerilen hava basıncına şişirildiğinde, daha uzun lastik ömrü, performans ve güvenliğin keyfini çıkarırsınız.

  YAZ VE KIŞ SICAKLIKLARI LASTİK BASINCINI NASIL ETKİLİYOR?

  Kış

  Sıcaklık düştüğünde, hava daraldığında ve moleküller birbirine yaklaştıkça, hacimdeki azalma lastiklerin basıncını kaybetmesine neden olur. Siz farkına varmadan, lastikleriniz yetersiz şişirilmiş olur . Kış aylarında lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun.

  Yaz

  Soğuk dış ortam havası kışın lastiklerinizin içindeki havanın daralmasına neden olduğu gibi, sıcak dış hava da yaz aylarında lastiklerinizin içindeki havanın genişlemesine neden olur. Temel kural lastik basıncının sıcaklıktaki her 10 Fahrenheit artış için inç kare başına yaklaşık bir pound (PSI) artacağıdır. Öyleyse, üreticinizin önerdiği  seviyenin 35 PSI olduğunu varsayalım, tüm zamanların sıcak olan bu Ağustos öğleden sonralarından birinde, lastik basıncınız 40 PSI civarında olabilir.

  Yaz aylarında, sürüşün yol ile lastikleriniz arasındaki sürtünmeye eşit olduğunu ve bu da ısıya eşit olduğunu, bu da… tahmin ettiniz… lastik basıncında bir artışa eşit olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, hava nasıl olursa olsun, hava basıncınız stabilize olmadan önce ilk yarım saatlik sürüşte yaklaşık 5 PSI artabilir. Uzun mesafeler için yüksek hızlarda yaz asfaltının bunaltıcı sıcağında, bu sayı artabilir, daha iyisi için değil.

  Senin Tepkin Nedir?

  like

  dislike

  love

  funny

  angry

  sad

  wow