3D Teknolojisi Yakında Kemikleri Doğrudan İnsan Vücuduna Yazdırabilir

Yenilik, kemikle ilgili sağlık hizmetlerinde devrim yapabilir.

 0
3D  Teknolojisi Yakında Kemikleri Doğrudan İnsan Vücuduna Yazdırabilir

Tıpla ilgili 3D baskı, özellikle organ üretiminde çok yol kat etti. Bir zamanlar bilim kurgu gibi görünen şey gerçek oldu ve sağlık sektörü bunun için daha iyi.

Peki ya 3D baskı kemikleri? 2016'da, Illinois, Northwestern Üniversitesi'ndeki bazı araştırmacıların, kemikte bulunan bir mineral olan hidroksiapatiti biyo-uyumlu bir polimer olan polikaprolakton ile birleştiren bir iskele malzemesini 3D olarak yazdıran çalışmalarını bildirilmişti.

Sonuç, vücudun reddetmediği bir kemik replasmanıydı. Ancak o zamandan beri, 3D baskılı kemikler hakkında çok az şey duyduk. Şimdi, Avustralya'nın Sidney kentindeki Yeni Güney Galler Üniversitesi'ndeki (UNSW) bir ekip, canlı hücrelerle ve genellikle bu işlemle ilişkili tehlikeli kimyasallar olmadan 3D  basılabilen bir seramik mürekkebi tasarladı.

Araştırmacılar, kemiklerin doğrudan insan vücuduna 3D olarak basılmasına izin verebileceğini iddia ediyorlar. UNSW Kimya Okulu'nda biyomühendis olan çalışmanın ortak yazarı Iman Roohani, "Önceki materyallerin aksine, tekniğimiz kemiğin yapısını ve kimyasını taklit eden yapıları yerinde basmanın bir yolunu sunuyor" dedi.

Şu anda, kemikleri onarmak için en yaygın yöntem otolog (kendi kendine) kemik greftlemedir. Bununla birlikte, bu greftler yüksek enfeksiyon oranlarına sahiptir ve ihtiyaç duyulan kemik materyali çok büyükse işe yaramaz.

Bu nedenle, UNSW araştırmacıları, insan vücudunu taklit eden sulu bir ortama 3D olarak basılabilen mürekkep buldular. Mürekkepleri, oda sıcaklığında macun şeklini alır, ancak bir kez jelatin banyosuna konduktan sonra, gerçek kemik dokusunun yapısına benzer bir nanokristal matris halinde sertleşir.

Ekip şimdi büyük yapılar basmaya çalışıyor ve 3D baskılı kemik parçalarının ne kadar etkili olduğunu görmek için hayvanlar üzerinde test yapıyor. Çalışma, Advanced Functional Materials dergisinde yayınlandı.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow