Astımı olanlar ekstra dikkat etmeli! Özellikle kış aylarında dikkat edilmesi gerekenler

Astımı olanlar aman dikkat! Astım hastalığından kurtulmak için neler yapılmalı? işte detaylar...

 0
Astımı olanlar ekstra dikkat etmeli! Özellikle kış aylarında dikkat  edilmesi gerekenler
Astımı olanlar ekstra dikkat etmeli! Özellikle kış aylarında dikkat  edilmesi gerekenler

Astım hastalığı insanların nefes almasını güç hale getiren bir kronik hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan pek çok insan etkisinden kolay kolay kurtulamamaktadır. Kimi insanlarda çok hafif düzeyde görülürken kimi insanlarda da çok şiddetli görülmektedir. Özellikle kış aylarının gelmesiyle beraber solunum yollarında meydana gelen tıkanmalar neticesinde astım daha da artmaktadır. Onun için pek çok uzman astımı olanları uyarmaktadır.

Astım hastaları yılın her döneminde sağlıklarına özenle dikkat etmeleri ve tedbirlerini almaları gerekmektedir. Bilhassa kış ayları geldiğinde ekstra dikkat etmekte oldukça fayda vardır. Çünkü soğuk ve kuru havaların solunması pek çok probleme kapı araladığından astımı olanlar için hiç istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonunun baş göstermesi astım hastaları için adeta bir kabus gibidir. Onun için mutlaka önem alınmalı ve bu aylarda daha temkinli hareket etmek gerekmektedir.

Pek çok Göğüs Hastalıkları Uzmanı astım hastalığı olanların kendilerini koruması gerektiğini belirtmekte ve bu konuda birden fazla uyarıda bulunmaktadırlar. Özellikle grip ve nezle gibi hastalıklar astımın şiddetini arttırabileceği için mutlaka bu konuda çok temkinli olmak gerekmektedir. Kapalı ve havasız alanlardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Ayrıca soğuk havalarda egzersiz yapılmaması sağlık açsından oldukça özem arz etmektedir. Pek çok uzman hekim astımın etkilerini azaltmak için şu yolları tavsiye etmektedir:

 → Bol bol su içmek.
 → Kapalı ve havasız ortamlardan uzak durmak.
 → Sigara ve alkol gibi pek çok toksin maddeden (zararlı madde) uzak durmak.
 → Evde meydana gelen toz, küf ve rutubet gibi sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 → Temiz havada burundan nefes almak. 
 → Topluluk içinde maske takmak.

Astım hastalığından kurtulmak ve etkilerini en aza indirmek için bu ve buna benzer daha pek çok yol bulunmaktadır. Tüm bunlar astımın şiddetini olabildiğince aza indirmek içindir. Bu tedbirler yılın her döneminde yapılabilir. Ancak astım hastalığı kış aylarında daha fazla görüldüğü için özellikle havalar soğumaya başladığında bu adımları uygulamak vücut sağlığı açısından son derece önemlidir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Arsibest Herkese merhaba, benim adım Mustafa. İmkânların çok az olduğu bir bölgede (Harran) dünyaya geldim. Çocukluğumdan beri sürekli kitap biriktirme ve okuma hevesim vardı. Zamanla bu hevesim çok büyüdü ve sürekli araştıran, okuyan ve sorgulayan birisi oldum. Doğduğum coğrafyanın tüm kısıtlı imkanlarına rağmen coğrafyam kaderim olmadı. 20 yaşına geldiğimde ilk kitabımı yazdım. Ardından farklı dergilerde ve sayfalarda yazarlık yapmaya başladım. Benim dönüm noktam yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de geçen bir ayet oldu. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 39/9) Bu ayet beni daha da okumaya sevk etti ve kendimi geliştirmek için pek çok eğitme katıldım. 40'tan fazla sertifika alarak kendimi geliştirdim. Bununla yetinmeyip kendi kitaplarımı yazdım. Şuanda 234'ten fazla makalem ile insanlara, insanlığa hizmet ediyorum ve her daim edeceğim...