AYASOFYA NEDEN KAPATILDI ?

Ayasofya..

 0
AYASOFYA NEDEN KAPATILDI ?

            Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu'nun İstanbul'da yapmış olduğu en büyük kilise olup, aynı yerde 3 kez inşaa edilmiştir.

            Fatih Sultan Mehmet'in 1453'te İstanbul'u feth etmesiyle camiye çevrilmiştir. 1 Haziran 1453'te İstanbul'daki ilk Cuma namazını burada kılan Fatih Sultan Mehmet , Ayosofya'nın Osmanlı yönetimi altında camii olarak hizmet vereceğini duyurmuştur.

            Ayasofya'nın farklı zamanlarda yapılan 4 ayrı minaresi bulunmaktadır, camiye medrese, kütüphane ve aşevi de eklenmiştir.

            1923'te Cumhuriyetin ilanından sonra camii olarak kullanılsada 1931'de Ayosofya camii kapatılarak , 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülmüştür.

             1996'da Dünya Anıtları listesine alınan Ayosofya'nın kubbesi ve minareleri,  Dünya Anıtları Fonu'nun desteğiyle 1997- 2002 yilları arasinda restore edildi. müze olan Ayosofya camii UNESCO Dünya Mirası listesinde.

                                            Ayosofya neredeyse 86  yıl aradan sonra tekrar açılıyor..

                   Bu haber karşısında BBC, Ayosofya'nın Dünya Miraslar listesinde olduğunu hatırlatarak, UNESCO'nun Türkiye'ye Ayosofya'nın statüsünün değiştirilmemesi yönünde çağrı yaptığını aktardı.

                 Millete sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan " Hazırlıkları süraatle tamamlayarak,  24-TEMMUZ-2020 nm Cuma günü, Cuma namazı ile birlikte Ayosoya'yı ibadete açmayı planlıyoruz." dedi.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow