Baba Olmak

Baba olmak, hayatın bize verdiği sorumlulukların en büyüğüdür.

 0
Baba Olmak

İnsanlarda, baba olmak düşüncesi, çocuk yaptım oldu bitti gibi bir düşünce  oluşturmamalıdır. Baba olmak, erkekler için bir aieyi meydana getiren bireylerin varlığını özümsemesi ve onlar için bir bakımdan kendisi için bir şeyler yapma fırsatıdır.  Çünkü artık hayata, topluma önemli bir değer kazandırma fırsatı yakalamıştır. Çünkü çocuklar ebeveynler ne ise odurlar. Kimse kimseyi kandırmasın. Benim çocuğum neden böyle diye soran ebeveynler önce aynada kendilerine baksınlar. 

Çocuklarımız ilk hayat deneyimlerini aileleri ile birlike yaşarlar. Anne ve babalarını taklit ederler. Onları gözlemler. Kendilerine veya başkalarına davranışlarını görürler. O hareketleri kendileri de yapar o söylemlerde kendileri bulunmaya başlarlar. Sonuç, ebeveynlerin kopyası yeni bireyler yetiştiririz. 

Toplumumuzda, evin  reisi  babadır diye bir düşünce vardır. Bu sebepten genelde ailelerde rol model babadır. Bu sembolik figür babaların sorumluluğunu arttırmaktadır. Babaların işe gidip gelen, ev  harcamalarını karşılayan bir yüyrüyen atm algısı babalık olgusunu yerle yeksan etmektedir. Babalar kendilerini anlatamamakta ve çoğu toplumda annneler kadar  değer görmemekedir. 

Baba olmak, güçlü olmaktır. Baba olmak, ağlayacağın zaman bile gözyaşlarını içine atmaktır. Bunun gibi düşünceler yanlış düşüncelerdir. Babalar her zaman güçlü olamayabilirler, göz yaşlarını tutamayabilirler. Önemli olan sahip oldukları rol modeli layıkı ile yerine getirip çocukları için iyi bir örnek baba figürünü yansıtmalarıdır. 

Örnek baba figürü topluma göre mi yoksa size göre mi bir şekil kazanmalı sorusuna gelince; cevap çok basit topluma göre şekillenmeyin doğru insan olursanız zaten toplum size yüzünü dönecektir. Bu şekilde çocuklarımız örnek aldıkları babaları sayesinde hayata kazandırılacaktır. 

Baba aile bireyleri arasında taraf olmamalıdır. Sert ve kavgacı söylemlerden kaçınmalıdır. Eşine olan sevgisini her zaman çocuklarının önünde göstermelidir. Ev işlerinde eşine yardımcı olmalıdır. Çocuklarına zaman ayırmalı, onların dersleri ile ilgilenebilmeli yapamıyorsa oyunlarına katılmalıdır. 

Bir baba, sadece bir insan olduğunu unutmamalı, sorumlulukları altında ezilmememeli ama aynı zamanda sorumluluklarını bilmelidir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ramis birol Her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven. Bunun içinde gezmekten ziyade okuyarak ve izleyerek bilgi edinmeye çalışan biriyim. Her bilgiyi de paylaşmayı çok severim. Dünyanın paylaşınca güzelleşeceğine inansam da insanoğlunun yaptıkları şeyler karşısında duruşunu bozmamaya çalışıyorum.