Bebeklikten Okul öncesi yıllara kadar öğrenmek

0-5 Yaş Çocukların Öğrenme Yolları

 0
Bebeklikten  Okul öncesi yıllara kadar öğrenmek

Anahtar noktaları

Çocuğunuz doğduğu andan itibaren güvenli ve uyarıcı bir ortamda oynayarak ve keşfederek öğrenir.
Çocuğunuzun temel ilişkileri, iletişim, düşünme ve problem çözme becerilerini öğrenmesine yardımcı olur.
Çocuğunuz en iyi öğrenmeye katılarak, çevreyle aktif olarak etkileşime girerek ve birçok farklı aktivite deneyerek öğrenir.

İlk yıllarda öğrenme hakkında
Bebekler öğrenmeye hazır doğar ve beyinleri kullanımla gelişir. Bu nedenle, çocuğunuzun oyun oynamanın ve öğrenmenin birçok farklı yolu olan uyarıcı bir ortama ihtiyacı vardır. Ayrıca öğrendiklerini uygulamak için bolca şansa ihtiyacı var.

Bebekler ve küçük çocuklar en iyi ana bakıcıları ile sıcak, ilgili ve duyarlı ilişkiler kurduklarında öğrenirler. Bu nedenle, çocuğunuzun bu ilk yıllarda öğrenmesine yardım etmede oynayacağınız hayati bir rolünüz var. Siz çocuğunuzun ilk öğretmenisiniz ve çocuğunuz büyüdükçe sizden öğrenmeye devam edecek.

Bebekler ve küçük çocuklar nasıl öğrenir?
Küçük çocuğunuz, güvenli ve uyarıcı bir ortamda günlük oyun ve keşif yoluyla öğrenir.

Çocuğunuzun sizinle, diğer aile üyeleriyle ve bakıcılarla olan ilişkileri - örneğin erken çocukluk eğitimcileri - çocuğunuzun sağlıklı öğrenmesi ve gelişimi için temel oluşturur. Sizinle ve başkalarıyla oynamak ve etkileşim kurmak için harcanan çok zaman, çocuğunuzun iletişim kurmak, düşünmek, problem çözmek, hareket etmek ve diğer insanlarla birlikte olmak gibi yaşam için ihtiyaç duyduğu becerileri öğrenmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz, çevresi ile aktif olarak etkileşime girerek en iyi şekilde öğrenir. 

Çocuğunuzun birçok farklı etkinliği deneme fırsatı varsa, bu ona öğrenmesi için birçok yol ve öğrendiklerini uygulama şansı verir. Örneğin, çocuğunuzun içeride ve dışarıda, fiziksel olarak aktif veya sessiz, serbest oyun veya daha yapılandırılmış vb. Faaliyetlere sahip olması önemlidir.

Çocuğunuzun öğrenmek için desteğinize ihtiyacı var. Örneğin, bazen ona ne yapacağını göstermenize ihtiyaç duyabilir. Ama ona tüm cevapları vermenize gerek yok. Çocuğunuzun hata yapmasına ve dünyanın nasıl çalıştığını kendi başına öğrenmesine izin vermek, öğrenmenin büyük bir parçasıdır. Çocuğunuz çok çabaladığında övgü ve cesaretlendirmek onun ilgisini çekecek ve iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Küçük çocuklar ne öğreniyor
Siz ve aileniz, çocuğunuzun bu ilk yıllarda öğrendiklerinde hayati bir role sahipsiniz.

Benlik ve ilişkiler
Sizden ve ailenizden çocuğunuz sevildiğini ve önemli olduğunu öğrenir. Güveni öğrenir - örneğin, "Düşersem orada olacağını biliyorum". Kendi ihtiyaçlarını, düşüncelerini, duygularını, sevdiği ve hoşlanmadığı şeyleri anlamayı öğrenmeye başlar. Sonunda, aile ilişkileri ona diğer çocuklarla ve yetişkinlerle iyi geçinmeyi öğretir.

Dil ve iletişim
Çocuğunuzla konuşup dinlediğinizde, birlikte okuyup şarkı söylediğinde, onun dili, yazılı ve sözlü iletişimi ve sırayla dinleme ve dinleme gibi konuşma becerilerini öğrenmesine yardımcı olursunuz.

Mekan, yer ve çevre
Sizinle evde, çocuğunuz kendi boyutunu ve şeklini öğrenir - örneğin, "Taburemizden daha büyüküm ama masamız kadar büyük değilim". Aynı zamanda topluluğundaki yeri ve çevresindeki dünya üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinir. Örneğin, "Evim bu sokakta, park yolun aşağısında ve arkadaşım farklı bir sokakta yaşıyor" veya "Bitkiler büyüdü çünkü onları sulamaya yardım ettim".

Sağlık ve fiziksel uygunluk
Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, çocuğunuz için önemli bir rol modelsiniz. Sabah çayı için bir atıştırmalık büfesi yerine bir elma yemeyi seçerseniz, çocuğunuzun da aynısını yapma olasılığı daha yüksektir. Televizyon izlemek yerine yürüyüşe çıkarsanız, çocuğunuz egzersizin birlikte vakit geçirmek için iyi ve eğlenceli bir yol olduğunu öğrenir.

Aritmetik, okuryazarlık, el yazısı ve müzik
Çocuğunuzun günlük sayma ile erken aritmetik becerilerini geliştirmesine yardım edersiniz - örneğin, 'Yatakta kaç ayı var?' Veya 'Tüm kırmızı mandalları bu sepete koyabilir misin?' Veya çocuğunuzla aşağıdakileri içeren tekerlemeler söyleyebilirsiniz. sayma.

Ve çocuğunuz sizinle birlikte okuyarak ve hikaye anlatarak, aynı sesle başlayan kelimeleri dinlemek gibi basit ses ve harf oyunları oynayarak ve ortamdaki resimlere, harflere ve kelimelere - örneğin işaretlerde ve kataloglarda - bakarak erken okuryazarlık geliştirir. .

Çocuğunuzun el yazısı becerileri, onu çizmeye, karalamaya ve yazmaya teşvik ettiğinizde gelişir. Örneğin, bir kart veya alışveriş listesi yazıyorsanız, çocuğunuza katılması için biraz kağıt ve kalem verebilirsiniz. "Yazmak" ayrıca çocuğunuzun harfler ve sözlü sesler arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olur.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres