Bilgisayarınızın Ömrünü Nasıl Korur ve Uzatırsınız

Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, bakımı iyi yapılmamış bir sistemi değiştirmek ucuz değildir. Bilgisayarlar bir yatırımdır ve her yatırım gibi korumak önemlidir. Bu kullanımı kolay ipuçları, bilgisayarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

 0
Bilgisayarınızın Ömrünü Nasıl Korur ve Uzatırsınız

Bilgisayarlar söz konusu olduğunda, bakımı iyi yapılmamış bir sistemi değiştirmek ucuz değildir. Bilgisayarlar bir yatırımdır ve her yatırım gibi korumak önemlidir. Bu kullanımı kolay ipuçları, bilgisayarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

BİLGİSAYARINIZI DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEYİN

Bilgisayarınız çok sayıda hareketli parçadan oluşur ve bu parçalar kullanım sırasında ısınır. Bu, metalin genleşmesine ve ardından tekrar soğuduğunda büzülmesine neden olur. Bu, kaçınılmaz aşınma ve yıpranmayı teşvik eder ve birçok kullanımdan sonra parçaların bozulmasına neden olur.

Tüm donanımlar sonunda arızalanacaktır, ancak sisteminizin mümkün olduğunca soğuk olmasını sağlamak, bilgisayarınızın ömrünü uzatmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Toz ve döküntü, hava akışını azaltan fanları ve bağlantı noktalarını tıkayabilir, ısıyı hapseden dahili bileşenlerde bir "örtü" oluşturur ve donanımın sağlam bir bağlantı kurmasını engeller.

Masaüstü bilgisayarların temizlenmesi genellikle çok kolaydır. Çoğu, sadece birkaç vidayla çıkan çıkarılabilir bir yan veya ön panele sahiptir. Kapalıyken, dışarıya doğru hava üfleyen ve içinde bulunan bir kutu basınçlı hava veya vakum alın. Herhangi bir kordonu kırmamaya veya dahili bileşenlere zarar vermemeye dikkat ettiğiniz sürece, bunu kendi başınıza yapmanın bir tehlikesi yoktur.

Dizüstü bilgisayarlar daha zor olabilir. Çoğu insan, ara sıra havalandırma deliklerine ve klavyeye üflemek için bir kutu basınçlı hava kullanır. Havalandırma deliklerine üfleyerek tüm toz ve döküntü kalıntılarını gidermek neredeyse imkansız olduğu için bu, bir noktaya kadar işe yarar - dışarı çıkmayan her şey dizüstü bilgisayarın içine daha da derinlere doğru üflenir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarı parçalara ayırmak ve bileşenleri açıkta temizlemek için kapsamlı bir temizlik yapılması önerilir.

Bunun çevrimiçi olarak nasıl yapılacağına dair birçok öğretici vardır ve bunları genellikle “[bilgisayar modelinizi] nasıl sökeceğinizi” arayarak bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı nasıl parçalara ayırıp yeniden monte edeceğinizi öğrenmek, parçaları temizlerken veya değiştirirken çok kullanışlı olabilir. Bunu yapamazsanız , bilgisayarınızı her zaman bir profesyonele götürmeniz önerilir.

Computer keyboard smoking buildup

BİLGİSAYARINIZIN ETRAFINDA SİGARA İÇMEYİN VE YEMEYİN / İÇMEYİN

 Bir dizüstü bilgisayar klavyesine sıvı döküldüğünde yıkıcı olabilir. Bir dizüstü bilgisayarda, tüm önemli bileşenler bu klavyenin hemen altında bulunur ve bilgisayarınızda bir dökülme koruması yoksa, herhangi bir sıvı donanıma (genellikle pahalı anakart) sızar ve kısa devre yapar. Yiyecek artıkları bir klavyede kolayca sıkışır ve tuşların kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Duman kalıntısı iç ve dış hasara neden olur, kasanızı hastalıklı bir şekilde kahverengimsi sarıya çevirir ve (tozun tutkal gibi yapıştığı) katran / tortunun kasanızın ve bileşenlerinizin içinde katmanlaşmasına neden olur. Ve bu durumda bir bilgisayarın kokusunu alma zevkini yaşadıysanız, kötü kokunun da başka bir hoş olmayan faktör olduğunu bilirsiniz.

Bir bilgisayarın etrafında yemek / içmek / sigara içmekten kaynaklanan sorunları onarmanın maliyeti, bir anakartı değiştirmekten  tüm bilgisayarı değiştirmek ve verilerinizi taşımak zorunda kalmaya kadar değişebilir. Açıkçası, riske değmez.

BİLGİSAYARINIZI ÇOK SIK KAPATMAYIN

Bilgisayarınızı temizlemeyle ilgili ilk girişte belirtildiği gibi, bileşenler kullanım sırasında ısınır ve sistem kapatıldığında soğur. Bu ne kadar az olursa, genellikle tadını çıkarabileceğiniz bilgisayar ömrü o kadar uzun olur. Ancak, bilgisayarınızı 7/24 çalışır durumda bırakmanız da önerilmez (sunucular hariçtir). Genel kullanıcılar  birçoğu, güncellemeleri yapılandırması ve oturması için bir şans vermek için her gün veya iki günde bir bilgisayarı kapatmayı tercih ediyor.

laptop charge icon

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARI HER ZAMAN TAKILI BIRAKMAYIN

Battery University tarafından belirtildiği gibi dizüstü bilgisayar pilleri için ideal şarj oranı% 80'e kadar şarj etmek ve ardından% 40'a kadar boşalmasına izin vermektir. Bu, pilinizin ömrünü dört kata kadar uzatabilir. Bunun nedeni, bir lityum polimer pildeki her bir hücrenin bir voltaj seviyesine kadar şarj edilmesidir. Şarj yüzdesi ne kadar yüksek olursa, voltaj seviyesi o kadar yüksek olur. Bir hücrenin depolaması gereken voltaj ne kadar fazlaysa, o kadar fazla strese maruz kalır. Bu stres, daha az boşalma döngüsüne yol açar. Örneğin, Battery University, "yüzde 100 şarj edilmiş bir pilin yalnızca 300-500 deşarj döngüsüne sahip olacağını, yüzde 70'e kadar şarj edilmiş bir pilin 1.200-2.000 deşarj döngüsü olacağını" belirtir.

Sabit ısı ayrıca pillere aşırı yük bindirir. Bazı dizüstü bilgisayarlar, işin çoğunu bu işlemden alan bir pil tasarrufu özelliğine sahiptir. Ancak bu özellik olmadan pil ömrünü korumanın kolay bir yolu, maksimum güce ulaştığında pili çıkarmaktır. Dizüstü bilgisayarınızın yalnızca A / C ile çalışmasını sağlayın ve bir prizin yakınında olmadığınızda pilden tasarruf edin.

Nextech | Microsoft končí s podporou komunity okolo Windows 7, 8.1, Office  2010 a Office 2013

YAZILIMI GÜNCELLEYİN VE DÜZENLİ BAKIM YAPIN

Windows çalıştırıyorsanız, Windows Güncellemelerini haftalık olarak yüklediğinizden emin olun. Windows Güncellemeleri, sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlayacak yamalar, güvenlik düzeltmeleri ve yazılım / sürücü güncellemelerini içerir. Çoğu bilgisayar, Windows Güncellemeleri otomatik olarak yüklenecek şekilde ayarlanır. Ancak kurulumun doğru şekilde tamamlandığını kontrol etmek asla zarar vermez. Aynısı antivirüs yazılımı için de yapılmalıdır. Çoğu otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmıştır, ancak emin olmak için haftalık veya aylık bir kontrol yapmanız gerekir. Virüsten koruma yazılımı  veritabanı güncellemeleri, üretici tarafından tespit edilen, yakın zamanda yayımlanan hataları yakalamak için yeni virüs / kötü amaçlı yazılım tanımlarını içerir.

Düzenli olarak çalıştırılması gereken diğer iki program Disk Temizleme ve Disk Birleştiricidir. Disk Temizleme, sabit sürücünüzde yer kaplayan seçili gereksiz dosyaları kaldırır. Bu, Geri Dönüşüm Kutusu içeriğini, geçici internet dosyalarını ve bellek dökümü dosyalarını içerebilir. Disk Birleştiricisi, sabit sürücünüzdeki dosyaları tanır ve "parçalanmış" dosyaları birleştirerek daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Microsoft'un web sitesine göre, "siz dosyaları kaydederken, değiştirirken veya silerken zaman içinde bir birimde parçalanma olur. Bir dosyaya kaydettiğiniz değişiklikler genellikle orijinal dosyadan farklı bir yerde saklanır. Zamanla, hem dosya hem de birimin kendisi parçalanır ve tek bir dosyayı açmak için farklı yerlere bakması gerektiğinden bilgisayarınız yavaşlar ”.

Disk Temizleme ve Birleştirici genellikle bir programa göre çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Yine de, çalıştığından emin olmak ve gerektiğinde her programı manuel olarak çalıştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Windows'un daha yeni sürümleri, bir diski önce parçalanma düzeyini görmek için analiz etmenize izin verir. Her kullanıcının kendi tercihi vardır, ancak çoğu, parçalanma seviyesi% 10'un üzerindeyse Disk Birleştiricisi'ni çalıştırır. Çok sık çalıştırırsanız, pek bir fark görmezsiniz.

Mac kullanıcıları için, bakım sürecinin çoğu otomatiktir ve işletim sistemine dahil edilmiştir. İyi bakım uygulaması, Yazılım Güncellemesinin Windows Update ile aynı nedenden dolayı güncel olmasını sağlamaktır. Bir başka iyi egzersiz de gereksiz uygulamaları ara sıra kaldırmaktır. Bu, uygulamaları çöp kutusuna sürükleyerek yapılabilir, ancak tüm izlerin makineden kaldırıldığından emin olmak istiyorsanız, AppCleaner gibi bir kaldırma programı önerilir. Disk hatalarını kontrol etmek ve onarmak için ara sıra (birkaç ayda bir veya gerektiğinde) Disk Yardımcı Programı da kullanılmalıdır. Disk İzlencesi'ne gidin, "Diski Doğrula" yı tıklayın ve tamamlandığında herhangi bir hata görürseniz, "Diski Onar" a tıklayın. Bu ipuçları, sisteminizin mümkün olduğunca sorunsuz çalışmasını ve korunmasını sağlayacaktır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow