Bilim İnsanlarından Uyarı : Tuvalet Kapağını Kapatın!

Dünya’yı etkisi altına alan Covid- 19, çocuk yaşlı herkes tarafından bilinen bir hastalık haline geldi. Bu hastalığa yakalanmamak için yapılması gerekenler her fırsatta uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Öncelikle maske ve mesafe kurallarına dikkat çekilirken aynı zamanda temizliğe dikkat etmek de Covid- 19 ve diğer hastalıklara yakalanmamak için alınması gereken önemli tedbirler arasında ilk sırada yer alıyor.

 0
Bilim İnsanlarından Uyarı : Tuvalet Kapağını Kapatın!

Uzmanlar tarafından Covid-19’a kaşı maske, mesafe ve temizlik gibi üç ana başlık alınması gereken tedbirler arasında ilk sırada yer alırken temizlik konusunda her geçen gün alt başlıklar açılmaya devam ediyor. Gerek Covid- 19 gerekse diğer hastalıklara karşı her ne kadar el temizliğine özellikle dikkat çekilse de,  uzmanlar  yeni çalışmalarında; açık tuvalet kapaklarından, çöp kovalarından ve arızalı tesisat borularından yayılan tehlikeye dikkat çekiliyor.

13 Farklı Ülkede 38 Çalışma Değerlendirildi

Güney Avustralya Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar  tarafından 13 ülkede “umumi tuvaletlerde bulaşıcı hastalık tehlikesi” başlıklı yürütülen ve 38 farklı çalışmanın değerlendirilmesi sonucu elde edilen bulgular Science of the Total Environment bülteninde sunuldu. Çalışmada  Covid-19 bulaşına yönelik tehlikelerin yanısıra lokantalarda, iş yerlerinde, ticari alanlarda ve üniversitelerdeki halka açık tuvaletlerden kaynaklanan diğer bulaşıcı hastalık tehlikeleri de değerlendirildi.

Elektrikli El Kurutucularının Altına Çöp Kovası Koymayın

Kirli yüzeylerin yaygın bir fekal-oral bulaş sebebi olduğunu gösteren sonuçlarla beraber, arızalı tesisatlardan çıkan biyo aerosollerin, çok katlı bir bina boyunca yayılma ihtimalinin olduğunu ve bu sırada sifon çekildiğinde açık olan tuvalet kapağından yayılabileceğini, mikroplu damlacıkların ise bir metreden uzağa yayılabileceğini tespit etti. Bu durumun da insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceği değerlendirildiğinde tuvalet kapaklarının sifon çekilirken kapatılması, çöp kovalarının kapaklarının kapatılması, çöp kovalarının özellikle elektrikli el kurutucularının altına konulmamasına gerektiğine dikkat çekildi.  

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow