RÜYALAR VE VERDİĞİ MESAJLAR

Rüyalar aslında bize ne anlatmak ister? Rüyalardan neden etkileniriz? Rüyaların kaynağı nedir? Rüyalar değerlendirilmesi gereken mesajlar içerebilir. Rüyalarımızı daha yakından tanıyalım!

 0
RÜYALAR VE VERDİĞİ MESAJLAR
RÜYALAR VE VERDİĞİ MESAJLAR

Rüyalar, beynimiz ne kadar rasyonel görünse de onun aslında sandığımızdan çok farklı işlediğinin kuşkusuz önemli bir kanıtıdır. Beynin işleyişini daha iyi kavramak için onu iki katmanlı olarak tahayyül edelim. Bahsi geçen katmanlardan ilkini Bilinç (şuur) olarak nitelendiririz ki bu katman mantık yürütebilme, yakın hafızamızı barındırma, analiz etme ve karar verme yetkilerine rağmen beynin yalnızca %5’lik bir kısmına hitap eder. Onun altındaki katman ise Bilinçaltı (şuuraltı) olarak adlandırılır ve geriye kalan  %95’lik alanda egemenliğini sürdürür. Bilinçaltı; değişimden, yenilik ve farklılıklardan hoşlanmayan, mecaz ve mizahı yorumlama yeteneği olmayan geniş bir alanı kapsar.

Bilinçaltı, duyu organlarımızla algıladığımız tüm verileri istisnası olmadan kaydederek çalışır. Bilincin her aktardığını kabul eder ve yorumlamadan arşivlere ekler. Örneğin sarımsağı hiç yemediği halde midesini bulandıracağını düşünerek ondan uzak duran ve yediğinde sarımsağın midesini bulandıracağını düşünen biri aslında en başından bilinçaltına yerleşmiş olan senaryoyu yaşamış olur.

Bilinçaltının gücü aynı şekilde rüyalarımız üzerinde de etkilidir. Rüyalarımız bilincimizin ve bilinçaltımızın kaydettiği verileri senaryolaştırır. Bu durum rüyaların asılsız olmadığı ve beslendiği canlı bir kaynağın olduğu şekilde yorumlanabilir. Bizler fark etmeden bilinçaltımızda yer eden bilgiler, hisler, ve uyartılar rüyalarda işlenerek bilince mesaj olarak yollanır. Bu durumda bazı rüyaların o an algılayamadığımız halde yakın geleceğimiz için minik mesajlar içeriyor olması oldukça muhtemeldir.

Aynı durum arka plana attığımız sorunlar, unutmaya çalıştığımız insanlar ve bizi huzursuz yapan her şeyin rüyalarımıza giriyor olması, bilinçaltının bilincin yüzleşmesi gereken şeyleri ona hatırlatıyor olmasıdır. Bilinçaltı ne kadar aptal olsa da bilinci etkileyebilir. Bunu yaşamak istemediğimiz dönemlerde bilinci ayık tutarak bilinçaltındaki gündemin değişmesini bekleyebiliriz. Örneğin yakın zamanda depreme şahit olunmuşsa aynı gün uyumayarak bilinçaltının rüyalar ve kabuslar aracılığıyla onu rahatsız etmesini engelleyebilir.

Bilinç ne kadar üstün olsa da bilinçaltı tarafından etkilenebilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Feza Bilim ve teknoloji alanında ulaşabileceğiniz birçok araştırma için (∩^o^)⊃━☆ https://linktr.ee/israfeza