BİONTECH vs. SİNOVAC! Aşılanmada Son Durum Ne?

Hayatımıza girdi gireli bitmeyen bir illet haline gelen koronavirüs için bize büyük bir umut veren aşılanmalar hakkında son durum, yan etkiler vb. kısacası genel durum nedir? Gelin inceleyip değerlendirelim

 0
BİONTECH vs. SİNOVAC! Aşılanmada Son Durum Ne?

Covid-19 hakkında fazla bir şey söylemeye, bilgi vermeye gerek duymuyorum zira bu süreci o kadar iç içe yaşadık ki konun her kısmına hakimiz diye düşünüyorum. Bu yüzden hemen konuyu uzatmadan son durum, karşılaştırma ve genel bilgiler hakkında değerlendirme aşamasına götürüyorum.

Son Durum

Aşılanmanın ülkelerin geneline yayıldığı her ülkenin kendi içinde yaptığı açıklamaları incelediğimizde net bir şekilde görebiliriz. Peki pandemi tamamen bitiyor diyebilir miyiz? Şahsi düşüncem Covid-19 verilerinin henüz bizlere böyle bir gösterge vermediği yönünde. Fakat yolculuklar, çalışma vs. için aşı kartının istenecek olması tüm dünya için mutlak bir aşılanmayı mecbur kılıyor. Bu senaryo gerçekleştiği takdirde ise aşılanmaların da hem eski tür hem yeni türeyen mutasyonlu virüslere direnç koyabilmesi durumunda önümüzdeki kışın uzun bir sürenin ardından daha normal bir sosyal yaşama dönüşeceği düşünülebilir. Peki aşı olmalı mııyız? Hangi aşıyı olmalıyız ve bunların yan etkileri nelerdir? Şimdi de bunları değerlendirelim.

Biontech vs. Sinovac

Öncelikle şunu kesinlikle belirtmeliyim ki alanında başarılı olmuş hekimlerin yüzde YÜZÜ yani hepsi aşılanmanın gerekliliğini ve faydalarının çok önemli olduğunu vurguluyor. Ülkemizde aşı sırasının hemen hemen herkese gelmesi ile birlikte bir an önce aşılanmamızda kesinlikle çok önemli fayda görüyorum. Aşıların geçerliliğini baz alırsak Avrupa ülkeleri Biontech'i daha geçerli olarak baz alıyorlar. Sinovac'ı ise sadece Çin tarafından baz alındığını görüyoruz. Yan etkilerine gelince Sinovac ilk dozdan itibaren etkisini hissettiren bir aşı türüdür. Biontech ise ilk dozda çok nadir etkileri gözükürken ikinci dozdan itibaren güçlü bir etki hissettirmeye başladığı gözlemlenmiştir. Bu bilgiler ışığında vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu Biontech aşı türünü tercih etmektedir. Kendi tercih ettiğim aşı türü de budur. Fakat aşı türü farketmeksizin bir an önce aşılanmanın çok önemli olduğunu söyleyerek daha sağlıklı günlerde görüşmeyi dilerim. Sağlıkla kalın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow