Birinin Sizi Yönetip Değiştirmediğini Nasıl Anlarsınız - Ve Bu Konuda Ne Yapmalısınız

Manipülasyon konusu olabileceğinizi gösteren işaretler açıklanıyor.

 0
Birinin Sizi Yönetip Değiştirmediğini Nasıl Anlarsınız - Ve Bu Konuda Ne Yapmalısınız

Yakın bir ilişkide veya sıradan bir karşılaşmada bir şeyin yanlış olduğunu hissettiyseniz - baskı altındaysanız, kontrol ediliyorsanız ve hatta kendinizi her zamankinden daha fazla sorgulandığınızı hissediyorsanız, bu manipülasyon olabilir.

İstismar ve toksik ilişkiler konusunda uzmanlaşmış California merkezli bir terapist olan Sharie Stines, "Manipülasyon, istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını doğrudan sormaktan aciz insanlar tarafından kullanılan duygusal olarak sağlıksız bir psikolojik stratejidir" diyor. "Başkalarını manipüle etmeye çalışan insanlar, başkalarını kontrol etmeye çalışıyor."

Saldırgan bir satış elemanından duygusal olarak istismarcı bir ortağa kadar pek çok farklı manipülasyon biçimi vardır ve bazı davranışların fark edilmesi diğerlerinden daha kolaydır.

Korku, yükümlülük ve suçluluk hissetme

Manipülatif davranış üç faktörü içerir: korku, yükümlülük ve suçluluk. "Biri tarafından manipüle edildiğinde, muhtemelen gerçekten yapmak istemediğin bir şeyi yapmak için psikolojik olarak zorlanabilir  yapmaktan korkabilir, yapmak zorunda kalabilir veya yapmadığınız için suçlu hissedebilirsiniz.

Bu iki manipülatöre işaret ediyor: "zorba" ve "kurban". Bir kabadayı sizi korkutur ve sizi kontrol etmek için saldırganlık, tehdit ve gözdağı kullanabilir. Kurban, hedefinde bir suçluluk duygusu yaratır. Kurban genellikle incitici davranır .Ancak manipülatörler genellikle kurbanı canlandırırken, gerçek şu ki soruna neden olanların takendileridir.

Kendini sorgulama

"Gaslighting" terimi genellikle insanların kendilerini, gerçekliklerini, hafızalarını veya düşüncelerini sorgulamalarını sağlayan manipülasyonu tanımlamak için kullanılır.  Manipülatif bir kişi söylediklerinizi çarpıtabilir ve  konuşmayı kaçırabilir veya yaptığınızdan tam olarak emin olmadığınız zamanlarda sizi yanlış bir şey yapmış gibi hissettirebilir.

Tamamen başarısız olduğunuzda ya da gerçekte durum böyle olmadığında yanlış bir şey yapmış olmanız gibi, yanlış bir suçluluk ya da savunma duygusu hissedebilirsiniz.

"Manipülatörler suçlar, sorumluluk almazlar."

McGill Üniversitesi'nde manipülasyon üzerine çalışan doktora araştırmacısı Jay Olson, aslında karşılıklılık normlarını ve beklentilerini istismar etmenin en yaygın manipülasyon biçimlerinden biri olduğunu söylüyor.

Örneğin, bir satış görevlisi sizle bir anlaşma yaptığı için ürünü satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bir ilişkide, bir partner size çiçek satın alıp karşılığında bir şey isteyebilir. Olson, "Bu taktikler sosyal normları kötüye kullanıldığı için işe yarıyor" diyor. "İyiliklere karşılık vermek normaldir, ancak birisi samimiyetsizce bir şey yaptığında bile, çoğu zaman karşılık vermeye ve uymaya mecbur hissederiz."

Manipulatörlerin çok sık kullandıkları 2 taktik

Olson, manipülatörler genellikle iki taktikten birini dener diyor. Birincisi, birinin küçük ve makul bir taleple başladığı kapıdan kapıya tekniğidir - örneğin, zamanınız var mı?  ve bu da "taksi için 10 dolara ihtiyacım var  " gibi daha büyük bir talebe yol açar . Olson, "Bu genellikle sokak dolandırıcılığında kullanılıyor" diyor.

Olson, yüz yüze kapı tekniği tam tersidir - birinin büyük bir istekte bulunmasını, reddedilmesini ve ardından daha küçük bir talepte bulunmasını içerir.

Örneğin, sözleşmeli iş yapan biri sizden önden büyük miktarda para isteyebilir ve siz reddettikden  sonra daha küçük bir miktar isteyebilir, diyor. Olson, bu işe yarıyor çünkü daha büyük talebi takiben, daha küçük temyiz nispeten makul görünüyor.

Manipüle edildiğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Manipülasyona nasıl tepki vereceğiniz, büyük ölçüde ne tür bir manipülasyonla karşı karşıya olduğunuza bağlıdır.

Kendinizin veya tanıdığınız birinin manipülatif veya hatta taciz edici bir ilişki içinde olduğunu düşünüyorsanız, uzmanlar bir terapistten tedavi almayı veya Ulusal Aile İçi Şiddet Yardım Hattı gibi kuruluşlardan yardım almayı önerir.  

Çoğu zaman, sınırların belirlenmesi, manipülasyonu uzak tutmada önemli bir rol oynayabilir.  Manipülasyon yapan insanların çok kötü sınırları vardır .Bir insan olarak kendi irade deneyiminize sahipsiniz ve nerede bitirdiğinizi ve diğer kişinin nerede başladığını bilmeniz gerekiyor. Manipülatörlerin genellikle ya çok katı ya da iç içe geçmiş sınırları vardır. "

Olson'a göre manipülatif bir durumda cevabınızı geciktirmeye de yardımcı olabilir. Örneğin, ilk bakışta bir sözleşme imzalamaktan kaçının, düşünmeden büyük bir satın alma işlemi yapmayın ve ilk başta önemli ilişki kararları vermekten kaçının, diye öneriyor. Olson, "Üzerinde durmak" genellikle manipüle edilmekten kaçınmak için en iyi çözüm, "diye ekliyor.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow