BM, 2021'in COVID-19 salgını ve kıtlık nedeniyle felaket olabileceği konusunda uyardı

BM , 2021'in "tam anlamıyla felaket olacağı" konusunda uyardı.

 0
BM, 2021'in COVID-19 salgını ve kıtlık nedeniyle felaket olabileceği konusunda uyardı

Dünya Gıda Programı (WFP) başkanı David Beasley   Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda "2021, pandeminin  bu aşamasında gördüklerimize dayalı olarak tam anlamıyla felaket olacak" dedi.

Küresel kıtlığın “kapıyı çaldığı” uyarısında bulundu.

Sezon dışı yiyeceklerin süpermarket raflarında ne kadar kıt hale geldiğine dikkat edin. Birçok sebze ve meyve denizaşırı ülkelerden gelmektedir. Uluslararası ticaret kesintiye uğradı ve ucuz uluslararası işgücünden yararlanma  imkanımız da zora girdi. 

Ancak durum Afrika ,  Orta Doğu  ve  Güney Amerika'da çok daha vahim. Ve bu, küresel bir kıtlığı ve ekonomik şok dalgalarını tetikleyebilir.

Beasley, 2021'in muhtemelen "Birleşmiş Milletler'in başlangıcından bu yana en kötü insani kriz yılı olacağını ...  Titanik'in önündeki buzdağları" olacağını söylüyor.

Covid-19 Faktörü

Beasley, insani yardıma ihtiyaç duyan insan sayısındaki yüzde 40'lık artışı karşılamak için 35 milyar dolarlık yardım fonu talebini destekliyordu.

"Her şeyi finanse edemeyeceğiz ... bu yüzden öncelik vermeliyiz," dedi.

BM acil yardım başkanı Mark Lowcock, yaklaşan "kıtlığın" "neredeyse tamamen COVID-19'dan kaynaklandığını" ekledi.

Halihazırda çatışmalardan, sosyal ayaklanmalardan ve iklim değişikliği şoklarından sersemlemiş insanlar için belimizi büken   şey bardağı taşıran son damla oldu. Sonuç olarak, “birden çok” kıtlığın başladığını söyledi.

“Sunmakta olduğumuz tablo, şimdiye kadar koyduğumuz dönemde insani ihtiyaçlara dair en kasvetli ve en karanlık perspektiftir. Bu, COVID salgınının gezegendeki en kırılgan ve savunmasız ülkelerin tamamında katliam yarattığı gerçeğinin bir yansıması ”dedi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, 235 milyon kişinin gelecek yıl insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor. Bu yıl bu rakam 170 milyondu.

 2021'deki  küresel kıtlık ihtimalinin kaçınılmaz olarak savaşa ve iç karışıklığa yol açacağı konusunda uyarıyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres, dünyayı "ihtiyaç duydukları en karanlık zamanda insanların yanında olmaya" çağırdı.

COVID, daha önce daha barışçıl olan yerlerde “yeni çatışma dalgaları yaratmıştı. Son zamanlarda  bunu kuzey Mozambik'te gördük, Batı Sahra'da gördük ve şu anda trajik bir şekilde kuzey Etiyopya'da görüyoruz ”dedi.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres