Büyüyen Her Çocuğun İhtiyaç Duyduğu Temel Besinler

Besinler, çocukların büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Karbonhidratlar, protein ve yağlar enerji sağlar.

 0
Büyüyen Her Çocuğun İhtiyaç Duyduğu Temel Besinler

Günümüzde, okula giden çocuklar meyve ve sebzeden ziyade abur cubur  yemeye hazır yiyeceklere daha fazla ilgi duyuyor. Beslenme alışkanlıkları genellikle okuldaki akranlarından ve maruz kaldıkları medyadan etkileniyor.

Birkaç on yıl önce bile çocuklar, beslenme alışkanlıklarının büyükanne ve büyükbabalarından veya ailedeki diğer büyüklerden etkilendiği çoğunlukla ortak ailelerde büyüdüler. Bu, onları düzenli olarak daha geleneksel ve daha sağlıklı yiyecekler tüketmeye daha meyilli hale getirmiş olabilir. Şu anda durum böyle olmadığından, beslenme eksikliklerinin ortaya çıkması kolaydır. Bu nedenle okula giden çocukların beslenme alışkanlıklarını bu noktada yakından izlemek çok önemlidir.

Besinlerin gelişimdeki rolü

Besinler, çocukların büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Karbonhidratlar, protein ve yağlar enerji sağlar. Proteinler enfeksiyonlarla savaşan antikorlar oluşturmaya yardımcı olur. Aileniz vejeteryan değilse, çocuklarınız protein ve diğer besinleri tavuk, balık, yumurta yoluyla alabilir. diyet de. Yağlar ayrıca A vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimi için önemlidir ve bu nedenle az miktarda da yağ almaları gerekir.

 Sporlarla  vakit geçirmek için çocukları dışarı göndermeyi unutmayın. Bu günlerde, çocukların  televizyon izlemeyi veya cep telefonlarında oyun oynamayı tercih ettikleri fark edilmiştir. Onların biraz fiziksel aktivite yaptıklarından emin olun, çünkü bu olmadan fazla kilo alma riski altında olabilirler. 

Sağlıklı kemikler için kalsiyum gereklidir, bu nedenle diyetlerinde süt ve süt ürünlerini atlamalarına izin vermeyin. 

Yeşil yapraklı sebzeleri diyetlerine dahil edin, böylece vücutlarındaki demir seviyeleri korunur. Hemoglobin oluşumu için demir önemlidir. Ayrıca portakal, C vitamini için üzüm gibi taze, mevsimlik meyveler yemelerini sağlayın. Su şişelerini okula veya dışarı çıktıklarında sulu kalabilmeleri için taşıma alışkanlığı edin. Ayrıca asitli içecekler yerine serinletici ev yapımı içecekler de servis edebilirsiniz.

İyi beslenme alışkanlıklarını aşılamak için öneriler

Okulda dengeli beslenme ve farklı besinlerin faydaları gibi konulara odaklanan özel beslenme dersleri yapılmalıdır. İdeal olarak, okulları, sağlıklı yemek tariflerini öğrendikleri, ebeveynlerinin yardımıyla evde yemek hazırlayıp daha sonra yemeğin faydaları hakkında konuşurken okulda sergileyebilecekleri yemek tarifi yarışmaları düzenleyebilir. Beslenmeyle ilgili oyunlar ve bulmacalar öğrenmeleri için kullanılabilir.

Ebeveynler, evde yemek masası veya yerde geleneksel yemek yeme şekli gibi yemeklerini yemek için belirli bir alan belirlemelidir. Ebeveynler çocuklarını yemek yerken konuşmamaları, televizyon izlememeleri veya cep telefonlarını / tabletlerini kullanmamaları için yönlendirmelidir. Dikkatli yemek yemeyi öğrenmek, gelecekte sağlıklarına ve esenliğine yardımcı olacaktır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow