CIA Arşivinden UFO'lar Hakkında 4 Belge

Yaz mevsiminin şerefine Tech Insider, ajansın yaklaşık 40 yıl önce gizliliğini kaldırdığı UFO gözlemleriyle ilgili CIA belgeleri didik didik etti. Gözlem raporlarının çoğu, siyasi gerilimlerin yüksek olduğu ve uçan cisimlerin ulusal güvenlik tehdidi olarak görüldüğü 1950'lerin başlarına kadar uzanıyor. İşte en ilginçlerinden bazıları.

1. Ulusal güvenlik ve uçan dairelerden yapılabilecek 'hava saldırısına karşı güvenlik açığı' üzerine bir not

Ulusal güvenlik ve uçan dairelerden yapılabilecek 'hava saldırısına karşı güvenlik açığı' üzerine bir not
CIA

2 Ekim 1952'de Bilimsel İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı, CIA Direktörüne "Uçan Daireler" konulu bir not gönderdi.

AD'nin yazdığı gibi, "'Uçan daireler', ulusal güvenlikle ilgili sonuçları olan iki tehlike unsuru oluşturuyor. Birincisi, kitlesel psikolojik değerlendirmeleri içeriyor ve ikincisi, Birleşik Devletler'in hava saldırısına karşı savunmasızlığıyla ilgili."

AD, "uçan daire" sorununun etkilerini keşfetmek için daha fazla araştırma yapılmasını önerdi.

(Yeterince yakından dinlerseniz, onlarca yıl öncesinden "drone" kelimesini yazdıklarını neredeyse duyabilirsiniz.)

Belge: https://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000015339.pdfhttps://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000015282.pdf

2. Özbekistan'ın gizemli ışık gösterisi

Özbekistan'ın gizemli ışık gösterisi
CIA

1940'ların sonlarında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, sayılamayacak kadar çok sayıda tanımlanamayan ışık gösterisi görüldü.

Bir CIA bilgi raporunda, "Mayıs'tan Eylül 1947'ye kadar", "neredeyse her gece yerel saatle 21.00 ile 22.00 arasında yaklaşık 15 dakikalık aralıklarla meydana gelen üç ışık olayı görüldü" yazıyor. En yüksek noktasında, ışık kabaca bir dolunayın çapının beşte biri kadar görünüyordu.

Raporun ayrıntılarına göre, ışık her zaman parlak kırmızı bir top olarak başladı. Saniyeler içinde ateşli bir kuyruk büyüyecek ve sonra yeşil, sonra beyaz bir kütleye dönüşecekti.

"Duman izleri, sesler veya patlamalar fark edilmedi."

Belge:

https://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000015282.pdf

3. 1952'nin Doğu Almanya uçan daireleri

1952'nin Doğu Almanya uçan daireleri
CIA

CIA, bir Alman adamın motosikleti bozulduğunda bir ormanda gördüğü 45 fit genişliğindeki bir diskle ilgili fantastik hikayesini bildiren bu dahili belgeyi yayınladı.

Adam, 11 yaşındaki kızıyla birlikte garip görünümlü cisme yaklaştı ve üzerinde koni şeklinde bir kapsül bulunan diskin üzerine diz çökmüş "parlak metalik giysili" iki adam buldu.

Adam, iki adam izlendiklerini anlayınca kapsülün içine atladıklarını ve diskin yerden ayrılmaya başladığını söylüyor. Sonunda ağaçların üzerinde yükseldi ve havalandı.

Adam daha sonra, "Sovyetler Birliği'nden Batı Berlin'e kaçmadan önce 'uçan daire' terimini hiç duymamıştım" dedi. "Bu nesneyi gördüğümde, hemen yeni bir Sovyet askeri makinesi olduğunu düşündüm."

Belge:

https://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000015464.pdf

4. Kazablanka üzerinden geçen uçan cisimler

Kazablanka üzerinden geçen uçan cisimler
CIA

Eylül 1952'nin başlarında, Fas'ın Kazablanka kentinde çeşitli UFO'ların birden fazla görüldüğü bildirildi. 1942 filmiyle ünlenen kasabanın sakinleri, "uzunlamasına" ve "ardından beyaz ışıktan bir iz bırakan" iki uçan daire gördüler.

Temmuz ayında ayrı bir olayda, diğer iki kişi gece yarısından hemen önce "mavi-yeşil, top şeklinde bir nesne" gördüğünü bildirdi "yüksek hızda hareket ediyor". Gizemli nesne sadece üç veya dört saniye sonra ortadan kayboldu, ancak "sanki kelimenin tam anlamıyla gökyüzüne erimiş gibi".

Ertesi sabah, başka bir çift, yaklaşık 30 saniye boyunca sabah 9 civarında gizemli bir nesne gözlemledi. O yaz, hepsi farklı ayrıntılara sahip birkaç tanık daha ortaya çıktı.

Belge:

https://www.cia.gov/readingroom/docs/DOC_0000015466.pdf