Çizgi filmler çocuklar için ne kadar yararlı ve zararlı

Çocuklar her gün binlerce çeşit çizgi film izliyor bugün sizlerle bunun hakkında konuşmayı umuyorum!

 0
Çizgi filmler çocuklar için ne kadar yararlı ve zararlı

Çizgi filmler çocuklar için ne kadar zararlı

  • Çizgi film izlemenin zararları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu tarz televizyon yayınlarının çocuklara bağımlılık yaptığı tespit edilmiştir.
  • Çizgi film bağımlısı olan çocuklar dış ortam ile ilişkilerini keserek asosyal bir hale gelmekte ve düşler aleminde yaşamaya başlamaktadır.
  • Çocukların çizgi filmler içerisinde yer alan karakterleri örnek aldıkları bilinmektedir. Hatta yakın zaman içerisinde örnek almış olduğu karakter nedeniyle balkondan dahi atlayarak uçmaya çalışan çocukların olduğu gözlemlenmiştir.
  • Çizgi filmler çocukların özgüven kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle çizgi film bağımlısı olan çocukların içine kapanık bir yaşam sürmeleri ile birlikte hem okul yaşantılarının hem de iş yaşantılarının ciddi anlamda olumsuz etkilendiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Çizgi film izlerken çocuklar ne kadar yemek yediklerini dahi anlamazlar. Bu nedenden dolayı sürekli olarak çizgi filmi izleyen çocuklarda obezite probleminin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Çizgi filmler çocuklar için ne kadar yararlı

Çizgi film izlemenin zararları hakkında sizlere her ne kadar bilgi versek de tabii ki çocukları çizgi filmlerden tamamen mahrum etmek gerekmemektedir. Çocuklarınızın sağlıklı bir psikoloji içerisinde büyüyüp gelişmesini istiyorsanız her şeyi dozunda ayarlamanız gerekmektedir. Çizgi film izleme konusu da şüphesiz bunlardan birisidir.

  1. Çocuğa örnek olacak çizgi filmler. Mesela Niloya hem sevgi dolu, hem de ailesini çok seven, ailevi ilişkileri de çok kuvvetli bir çocuk.
  2. Çocuğun gelişimine katkı sağlayacak, grafikleri, şarkıları, renkleri ile çocuğa hitap edebilecek, “eğitici” programlar. Mesela Sevimli Dostlar, Adise Baba gibi.
  3. Bunların dışında da ben ayrıca, gerçeğin çok dışına çıkan, hoş sesler çıkarmayan, şiddet yanlısı ya da az çok içinde olumsuz örnek barındıran, şekillerinin neye benzediği belli bile olmayan karakterler, örnek teşkil etmeyen senaryolu çizgi filmler ve sevimli gözükmeyen hiçbir karakterli çizgi filmleri kesinlikle izletmiyorum. Zaten bize genel olarak Niloya ve Sevimli Dostlar da yetiyor diyebilirim.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Tibetonya Yaşasın bu dünya yok oluyor!