Çocuğunuzun Sosyal Becerilerini Geliştirmenin 5 Yolu

Çocuk Becerisini Geliştirmenin Yolları

 0
Çocuğunuzun Sosyal Becerilerini Geliştirmenin 5 Yolu

Küçükleriniz bu maddi dünyada gözlerini açtıkları gün birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor.

Sosyal becerilerin geliştirilmesi ve çevrelerindeki dünyayla etkileşim, akademik sonuçlarından bile daha önemli olan başarılarının ve mutluluklarının kritik bir parçası olacaktır.

İstenilen sosyal becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaya hazır mısınız?

Örneğin: etkili konuşma, yabancılarla etkileşim kurma, konuşma başlatma, dinleme, geçinme, davranışlarından sorumlu olma, arkadaş edinme (ve onları da tutma), rahatsız edici durumlarla başa çıkma, alay etme, zorbalık, beceriksizlik veya popüler olmama, bağ kurma, etkileşim , kabul etme ve kabul görme, empati kurma ve iltifat verme vb.

Bazı çocuklar doğal olarak sosyal olarak diğerlerinden daha beceriklidir. Bununla birlikte, sosyalleşme, büyümenin her gününde ustalaştığı bir sanattır.

Çocuklarınıza sosyal beceriler edinmeyi ve iyi iletişim kurmayı öğretmek ebeveynler için büyük bir görevdir. 

Çocuklarda sosyal becerileri geliştirmenin 5 yolu:

Göz temasını teşvik edin


Biriyle konuşurken, çocuğunuzu gözlerinin içine bakmaya ve etkili iletişim için konuşmaya ve güven inşa etmeye teşvik edin. Küçük çocuklarınızın bu sanatta ustalaşmak için her gün pratik yapması gerekebilir.

"Bakma yarışması" gibi oyunları deneyin, çocuklarınıza yumuşak oyuncaklarıyla konuşmalarını söyleyin veya gözlerinize bakarak hikayeler anlatın.

Onlara duyguları öğretin


Çocuklarınızın çeşitli duyguları taklit etmelerine izin verin - neşe, öfke, hayal kırıklığı, heyecan, yaramazlık, tuhaflık, gerginlik, yorgunluk, terör, tehlike, vb. Yüzler yaparak veya farklı gülen yüzlerden pankartlar tutarak "duyguyu tanımlama" oyununu oynayın.

Bu onların duyguları ayırt etmelerine ve daha iyi ifade etmelerine yardımcı olur ve diğer çocuklarla veya insanlarla kaynaştıklarında kafaları karışmaz. "Onlara duyguları öğretmek için, çocuklarınıza sizi neyin mutlu ve üzdüğünü de anlatmanız önemlidir, bu yüzden onlar yaramazlık yaptıklarında düz bir yüz çizin ve onlara üzgün olduğunuzu ifade edin.

İletişim kurmalarını sağlayın

Sözlü veya sözlü olmayan, çocuklarınız sosyal uyaranı ifade etmeyi, etkileşime girmeyi ve bunlara yanıt vermeyi öğrenmelidir. Çocuklarınızın uygun selam ve tepkileri öğrenmesine yardımcı olun.

Çocuklar, başkalarıyla uygun şekilde etkileşim kurmak, utangaçlığın üstesinden gelmek, bir tepkiyi yönetmek ve gerçek duyguları ifade etmek için yardıma veya rehberliğe ihtiyaç duyabilir. Çocuklarınıza konuşma, sorma, sorgulama ve ihtiyaçlarını, arzularını, inançlarını ve fikirlerini iletme özgürlüğüne sahip olduklarını bildirin.

Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar olarak onlarla her gün konuşun ve "lütfen", "hadi", "teşekkür ederim", "ortak" gibi kelimeleri cömertçe kullanın.

Onlara ortamı verin

Yalnız bir çocuk, dünyayla etkileşimde zorluk çekebilir. Çocuklarınıza iyi arkadaşlık, maruz kalma ve farklı insan türleriyle etkileşim şansı verin.

Sosyal beceri eksikliği olan çocuklar genellikle ifadeleri okumakta ve sosyal olarak etkileşimde bulunmakta güçlük çekerler.

Bu nedenle, onları bu durumlarda daha rahat ettiren aktiviteler harika bir fikirdir. Anaokulları, hobi dersleri, oyun alanları, spor aktiviteleri vb. Onlara sosyalleşme şansı verecektir.

Çocuklar diğer çocuklarla veya büyüklerle kaynaştıklarında, kişiliklerinin temeli haline gelen bir dizi kişilerarası beceriler geliştirirler.

Onları daha yüksek sosyal beceriler için hazırlayın

Korkusuzca iletişim kurabilen ve kendini ifade edebilen bir çocuk, karmaşık durumların üstesinden gelmek için büyüdüğünde zorluklarla yüzleşmek üzere silahlanmıştır.

Çocuklarınızın iyi iletişim kanallarını korumasına ve müzakere, anlaşmazlık çözümü, sözlü olmayan iletişim, girişkenlik, pazarlık, topluluk önünde konuşma vb. Becerileri kazanmasına izin verin.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow