Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek

Anne baba olarak çocuklarımızla ilgileniyor ve ihtiyaçlarını gideriyoruz. Zamanımızın önemli bir kısmını onlara ayırıyoruz. Peki onlarla geçirdiğimiz zaman ne kadar kaliteli? Yani ne kadar faydalı? İşte bunun cevabını ve neler yapabileceğimizi gelin birlikte öğrenelim.

 0
Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek

Bir ebeveyn olarak çocuklarımızla ilgilenmek hepimizin görevi. Onları iyi bir birey olarak yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İhtiyaçlarını gideriyoruz. Yardım ediyoruz. Birşeyler öğretip hayata hazırlıyoruz. Peki onlarla ilgilendiğimiz zamanı ne kadar kaliteli bir şekilde kullanıyoruz?

Kaliteli zaman demek zamanımızı en verimli ve en faydalı şekilde kullanmak demektir. Peki bunun için neler yapabiliriz?

Onu Dinleyelim

Birçoğumuz çocuktur deyip onların dediklerini dinlemiyor ve dikkate almıyoruz. Ancak çocuğumuzun anlattıklarını ne kadar saçma gibi görünse de dikkatle dinlemeli ve onlara ne kadar değerli oldukları hissettirmeliyiz.

Birlikte oyun oynayalım.

Çocuklar biz onlarla ilgilenmesek dahi kendi kendilerine oyun kurup oynayabilirler. Ancak birlikte oynadığımız öğretici oyunlar çocuğun zeka gelişimini ve psiko-sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler.

Birlikte kitap okuyalım

Bebekken onlara resimli hikayeler okumak, masallar anlatmak. Okumayı öğrendiklerinde onların yanında hep birlikte kitap okumak. Bunlar çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını ve kelime hazinesini geliştirmenin, kitap okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yoludur.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow