Çoğumuzun Daha Hızlı Yaşlandıran Günlük Alışkanlıkları

Yapılan bir araştırmalar "daha fazla meyve ve sebze alımının daha düşük ölüm oranıyla ilişkili olduğunu" gösteriyor .Bu yüzden daha sağlıklı yaşamak için çoğunlukla sebze ile beslenin. Ama bunu yaparak nasıl daha genç görünebilirsin?

 0
Çoğumuzun  Daha Hızlı Yaşlandıran Günlük Alışkanlıkları

Gençlik Çeşmesi'ni kovalamak yerine, Yaşlanmanın Tuzaklarından kaçının. Genetiğinizi  değiştiremezsiniz, ancak daha genç görünmenize yardımcı olacak diğer faktörleri kontrol altına alabilirsiniz. Okumaya devam edin ve sağlığınızı ve başkalarının sağlığını sağlamak için, bu kesin işaretleri kaçırmayın.

Aşırı güneşe maruz kalmak  "fotoyaşlanma" ya  neden olabilir ve daha yaşlı gösterebilir

Bronzluk sizi genç ve havalı gösterir  ancak kırışıklara veya daha kötülerine yol açabilecek feci etkileri olabilir. Yale Medicine, "Güneş ışınları cildinize zarar verebilir. Kısa vadede bu, kavurucu bir güneş yanığı ile mücadele etmek anlamına gelebilir" diyor. "Ancak, yanık yaşamasanız bile, derinin içinde gizlenen uzun vadeli sonuçlar da olabilir. Güneş cildi erken yaşlandırır. Fotoyaşlanma olarak adlandırılan bu, cilt kanserine yol açabilir. Bu yaşlanmasının belirtileri şunlardır:

Buruşma

Yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri (güneş mercimekleri) ve çiller gibi pigmentasyon değişiklikleri

Cilt tonu kaybı (azalmış elastikiyet)

Kaba, düzensiz cilt dokusu

Kırık kılcal damarlar (örümcek damarları), genellikle burun ve göğüs çevresinde

Kızarıklık ve leke"

Soda  Daha Yaşlı Gösterebilir

Bu doğru - şekerli soda içmek hücrelerinizi yaşlandırabilir. Science Daily'de bildirildiği üzere kayda değer bir araştırma, "Şekerle tatlandırılmış soda tüketimi, yeni bir çalışmada şekerli içecekler içmenin hücre yaşlanmasıyla ilişkili olduğunu bulan UC San Francisco araştırmacılarına göre, obezitedeki rolünden bağımsız olarak hastalığı teşvik edebilir" diyor. Çalışmanın yazarları, sonuçlarında "Şekerle tatlandırılmış gazlı içeceklerin düzenli tüketimi, hızlandırılmış hücre yaşlanması yoluyla metabolik hastalık gelişimini etkileyebilir" diye yazdı. "Şekerli içecekleri içerek saniyeler içinde vücudumuza sokabileceğimiz aşırı yüksek dozda şeker, metabolizma için benzersiz bir şekilde zehirlidir." Aynı şey şekerli yiyecekler için de geçerli.

Egzersiz Eksikliği  Daha Yaşlı Gösterebilir

Bilim adamları, yeterince egzersiz yapmamanın insanların yüzlerinin görünümünü ve yaşlanma sürecini etkilediğini iddia ediyor... Hepimiz biliyoruz ki egzersiz yapmamak bizi daha şişman gösterebilir ama bilim adamları bugün spor yapmamanın aslında bizi daha yaşlı gösterebileceğini ortaya çıkardılar.

Düzensiz Uyku  Yaşlandırabilir

Uyku apnesi olanlar aslında bizden daha hızlı yaşlanabilirler.Artan uykuda solunum bozukluğu (SDB) şiddeti ve uyku bozukluğu, ölçülen kafa karıştırıcı faktörlerden bağımsız olarak epigenetik yaş hızlanması ile ilişkilendirildi. Bu ilişkiler kadınlarda erkeklerden daha güçlüydü, bu da kadınların USB'nin olumsuz etkilerine karşı özellikle savunmasız olabileceğini düşündürdü. Gelecekteki çalışmalar Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, tedavinin SBD'li bireyler arasında epigenetik yaş hızlanmasını azaltıp azaltmadığını araştırmalıdır. İyi bir gece uykusu, genç görünmeniz  için harika olabilir ve siz uyurken yüzünüz gevşediği için, yüzdeki ince çizgileri yumuşatmaya da yardımcı olabilir.

Stres Daha Yaşlı Gösterebilir

Bunun için fazla stres yapma ama stres seni yaşlandırır. Harvard Health, "Telomerler kromozomların uçlarıdır - her hücrenin içindeki genleri içeren yapılardır" diyor. "Zamanla telomerler kısalır. Yeterince kısaldıklarında hücre ölür. Kronik stres daha kısa telomerlere yol açar. Ve telomerleri daha kısa olan insanlar, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere birçok önemli hastalık için daha büyük risk altındadır.

Sigara İçmek Daha Yaşlı Gösterebilir

Sekiz yıl önce çığır açan bir araştırma, sigaraların  yaşlandırabileceğini kanıtladı. "Araştırmanın belki de en iyi ayrıntısında, araştırmacılar rapora dahil ettikleri 79 özdeş çifti bir araya getirmek için Twinsburg, Ohio'daki yıllık İkizler Günleri Festivali'ni ("Dünyadaki En Büyük Yıllık İkiz Buluşması!") kullandılar. Üç plastik cerrahi asistanından oluşan bir panel, biri diğerinden en az beş yıl daha uzun süredir sigara içen ikizlerin yüzlerini karşılaştırdı." "Sigara içen ikizlerin yüzlerinde birkaç önemli yaşlanma alanı belirlediler: Sigara içenlerin üst göz kapakları sarktı, alt kapakları sarktı ve ağız çevresinde daha fazla kırışıklık vardı. Sigara içenlerin ayrıca gıdılara sahip olma olasılığı daha yüksekti. 

Bunu Yapmamak Daha Yaşlı Gösterebilir

Dr. Leann Poston, "Daha genç görünmek için yapabileceğiniz en önemli şeyin gülümseme olduğunu düşünüyorum. Yüzünüzde zamanla oluşan kırışıklıkların sayısını azaltır" diyor. "Gülümsemek sizi daha mutlu eder ve daha fazla enerji verir. Olumlu bir tutum, plandemiyi en sağlıklı şekilde atlatmak için,  daha iyi beslenme alışkanlıklarını ve daha fazla egzersizi teşvik eder!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow