COVID-19 koronavirüsüne yakalanan erkeklerin hasarlı sperm hücrelerinden doğurganlığın azaldığını gösteren kanıtlar bulundu

Araştırmacılar, Reproduction dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, COVID-19 koronavirüsüne yakalanan erkeklerin hasarlı sperm hücrelerinden doğurganlığın azaldığını gösteren kanıtlar buldu.

 0
COVID-19 koronavirüsüne yakalanan erkeklerin hasarlı sperm hücrelerinden doğurganlığın azaldığını gösteren kanıtlar bulundu

Araştırmacılar, Reproduction dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, COVID-19 koronavirüsüne yakalanan erkeklerin hasarlı sperm hücrelerinden doğurganlığın azaldığını gösteren kanıtlar buldu.

COVID-19 hastalığı spermi öldürebilir ve testisleri iltihaplandırabilir, bu da sperm üretim sürecine zarar verebilir ve erkeklerin çocuk sahibi olma yeteneğini azaltabilir.

MedicalXpress, Almanya'daki Justice Leipzig Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Behzad Hajizadeh Maleki, "Sperm hücreleri üzerindeki bu etkiler, daha düşük sperm kalitesi ve düşük doğurganlık potansiyeli ile ilişkilidir," dedi. "Bu etkiler zamanla iyileşme eğiliminde olsalar da, COVID-19 hastalarında önemli ölçüde ve anormal şekilde daha yüksek kaldılar ve bu değişikliklerin büyüklüğü de hastalığın ciddiyetiyle ilişkiliydi."

Araştırmaya göre, erkekler, cinsel ilişkiler sırasında doğrudan viral istila yoluyla virüsü kapabilirler, ardından virüs, cinsel özellikleri korumak için gereken üreme süreçlerini değiştirmeye başlar. Bu gerçekleştiğinde, testislerde "ikincil bir viral enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanma tepkisi" meydana gelebilir ve enfeksiyona verilen nominal ateş tepkisi de sağlıklı üreme fizyolojisine müdahale eder.

Bu son bulgular, COVID-19'un etkilerinin devam eden çalışmasına katkıda bulunuyor ve bize COVID-19'dan iyileşen erkeklerin anormal derecede düşük sperm kalitesinden  dolayı  zor zamanlar geçirebileceğini gösteriyor. Sonuç olarak, sağlık uzmanları, bir koronavirüs enfeksiyonundan sonra erkeklerin üreme işlevlerini sürekli olarak izlemeli ve analiz etmelidir - böylece gelecekte üreme sorunları önlenebilir.

Bu çalışmanın sonuçlarını doğrulamak ve COVID-19'un erkekler için doğurganlığı ve üremeyi nasıl etkilediğini kesin olarak belirlemek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var. Ancak bu belirsizlik, virüsten kurtulduktan sonra erkeklerin üreme kapasiteleri için gerçek bir tehlikeye işaret eden pandemik uzun araştırmalar dizisine katkıda bulunuyor.

Erkeklerin yakında COVID-19 etkilerine direnme seçenekleri olabilir

Johns Hopkins Üniversitesi blog gönderisine göre, görmek üzücü ama biyolojik düzeyde, erkeklerin COVID-19'un biyolojik etkilerinden kadınlardan daha kötü kaderi olduğu görülüyor.

Johns Hopkins biyoloğu Sabra Klein, "Dünyanın her yerinde, her kıtada, erkeklerin ciddi COVID-19 ile hastaneye kaldırılma olasılıklarının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ve erkeklerin de COVID-19 nedeniyle ölme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz" dedi. 

Hastaneye kaldırılma, ölme ve şiddetli bir COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle daha az doğurgan kalma olasılığı daha yüksek olan erkekler için gelecek korkunç görünebilir. Ancak bilim adamlarının virüsün erkek üreme sistemlerini nasıl etkilediğini ve küresel çapta dolaşan aşıları anlamaya başlamasıyla, nihayet erkeklerin hayatlarını ve gelecek neslin hayatlarını korumak için uygun seçeneklere sahip olabileceğini söyleyebiliriz.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow