COVID-19 Salgını Sırasında Çocukları Sağlıklı Tutun

Çocuğınuzu Sağlıklı Tutmanın Yolları

 0
COVID-19 Salgını Sırasında Çocukları Sağlıklı Tutun

Günlük önleyici eylemleri öğretin ve pekiştirin

Ellerini yıkamak

Ellerinizi 20 saniye sabun ve suyla yıkayın ve çocuğunuzu da aynısını yapmaya teşvik edin. Daha fazlasını okuyun ve ellerin nasıl doğru şekilde yıkanacağına dair bir video izleyin.

Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın. Çocuğunuza el dezenfektanı ile ellerinin tüm yüzeylerini kapatmasını ve kuruyana kadar ellerini ovuşturmasını öğretin. Çocuğunuz 6 yaşın altındaysa, el dezenfektanı kullanırken onu denetleyin.

Maske tak

Evinizdeki herkesin bir maske taktığından emin olun (2 yaşında veya daha büyükse), toplum içinde ve evinizde yaşamayan kişilerin yanında. Çocuğunuzun maskelerini doğru ve güvenli bir şekilde taktığından emin olun.

Bazı çocuklar maske takmayı zor bulabilir. Çocuğunuz bunu zor buluyorsa, alternatifleri düşünebilirsiniz.

Yakın temastan kaçının

Çocuğunuzun ve evinizdeki diğer herkesin kendisiyle yaşamayan diğer insanlardan ve hasta olanlardan (öksürme ve hapşırma gibi) en az 6 fit uzakta olduğundan emin olun.

Öksürük ve hapşırıkları örtün

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın, mendilinizi en yakın çöp tenekesine atın ve ellerinizi yıkayın. Çocuğunuzu ve tüm aile bireylerini aynısını yapmaya teşvik edin.

Çocuğunuzu sağlık ziyaretlerine getirin

Çocuğunuzun sağlık ziyaretleri için hazırlanın
Yaklaşan herhangi bir randevu veya çocuğunuzun aşılarının ne zaman yapılacağını sormak için çocuğunuzun sağlık uzmanını arayın.
Çocuğunuzun sağlık uzmanına, sağlıklı hastaları hasta olabilecek hastalardan ayırmak için hangi adımları attıklarını sorun. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, topluluğunuzdaki duruma ve çocuğunuzun bireysel bakım planına bağlı olarak yüz yüze ziyaretleri ertelemeyi seçebilir.
Sizde veya çocuğunuzda herhangi bir COVID-19 belirtisi varsa, ziyaretinizden önce çocuğunuzun sağlık uzmanını bilgilendirin.

Ekim ayı sonuna kadar grip aşısı olun

Grip aşısı, gribi önlemenin en iyi tek yoludur.

Uzmanlar , 6 aylık ve daha büyük herkesin her yıl Ekim ayı sonuna kadar grip aşısı yaptırmasını önermektedir (nadir istisnalar dışında).

Grip aşısı yaptırmak, çocuğunuzun hastalanma, hastaneye kaldırılma veya gripten ölme olasılığını azaltabilir. Siz ve aileniz grip aşısı olmak, bebekler ve küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler, hamile insanlar ve belirli tıbbi sorunları olanlar gibi gripten ağır hastalığa karşı daha savunmasız olabilecek çevrenizdekileri de korumaya yardımcı olacaktır.

COVID-19 salgını sırasında sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemeye yardımcı olmak için yaklaşan bu grip mevsimi için özellikle önemlidir. COVID-19 ve grip, solunumu etkileyebilen ve benzer semptomları olan bulaşıcı hastalıklardır, ancak farklı virüslerden kaynaklanırlar. Grip ve COVID-19 arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çocuğunuzun aktif kalmasına yardımcı olun

Düzenli fiziksel aktivite çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirebilir.

Günlük önleyici tedbirleri alırken çocuğunuzun her gün aktif kalmasını sağlayın. Çocuğunuzun günlük olarak ne kadar fiziksel aktivite yapması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Fiziksel aktiviteyi çocuğunuzun hayatının bir parçası haline getirmenin yollarını bulun.
Kendinize aktif bir yaşam tarzı yöneterek ve fiziksel aktiviteyi ailenizin günlük rutininin bir parçası haline getirerek olumlu bir örnek olun.

Çocuğunuzun sosyal olarak bağlantıda kalmasına yardımcı olun

Telefon veya görüntülü sohbetler aracılığıyla arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın.
Ziyaret edemeyecekleri aile üyelerine kartlar veya mektuplar yazın.
Çocuğunuzun okulunun, çocuğunuzun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemeye yardımcı olacak ipuçları ve yönergeler olup olmadığını kontrol edin.

Çocuğunuzun stresle baş etmesine yardımcı olun

COVID-19 salgını hem yetişkinler hem de çocuklar için stresli olabilir. Çocuklarda stres belirtileri, çocuğunuzu destekleme yolları ve kendi akıl sağlığınıza nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

Okul yemek hizmetleri hakkında bilgi alın

Okul, öğrencilerin bazıları veya tümü için yüz yüze öğrenmeye kapalıysa, yemek hizmetlerine devam etme planları hakkında çocuğunuzun okuluna danışın. Pek çok okul, ailelerin okuldan yemek almalarına izin vermek veya başka yerlerde paket yemek sağlamak gibi farklı şekillerde yemek sağlamaya devam edebilir.

Ekstra önlemler almayı düşünün

Yukarıdaki tavsiyelere ek olarak, çocuğunuzun bir engeli veya gelişimsel veya davranışsal bir bozukluğu varsa ekstra önlemler almayı düşünün.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow