Daha iyi uykuya öncelik vermek için 5 neden

Uyku, kendinizi dinlenmiş hissetmenize yardımcı olmaktan daha fazlasını yapar - sağlığınız için çok büyük faydaları vardır.

 0
Daha iyi uykuya öncelik vermek için 5 neden

Uykuya öncelik vermeniz gerektiğini biliyorsunuz, ancak bazen bunu söylemek, özellikle zor zamanlarda yapmaktan çok daha kolay. Küresel bir pandemi, tatiller ve genel olarak kaotik bir yıl varken, uyku, bu günlerde yeterince aldığınız son şey olabilir. Ancak daha iyi uyumak, yapılacaklar listenizde artık her zamankinden daha fazla yüksek bir yeri hak ediyor.

Sizi dinlenmiş, daha az stresli ve daha enerjik bırakmanın yanı sıra, iyi bir gece uykusu sağlığınız için gerçek bir oyun değiştiricidir. Tam saat sayısı değişebilse de yedi ila dokuz saat kesintisiz uykuya ihtiyacınız var. Kronik olarak bundan daha azını alırsanız, bağırsak sağlığınızdan cinsel dürtülerinize kadar her şeye zarar verebilecek uyku yoksunluğunun bazı sonuçlarından muzdarip olabilirsiniz. 

Bunlardan  birçok olumsuz yan etkisinden kaçınmanız ve uykunuzu almanız için 5 neden:

1. İyileştirilmiş akıl sağlığı

Uyku eksikliği veya yetersiz uyku, anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere zihinsel sağlık bozukluklarıyla bağlantılıdır.

Yeterince uyuyamamaya ve sinirli, hatta endişeli veya depresif hissetmeye kesinlikle aşinayız. Ve özellikle şu anda dünyada olup bitenlerle gerçekten test ediliyoruz.

Uyku ve akıl sağlığının nasıl bağlantılı olduğu tam olarak anlaşılmasa da, birbirlerini etkilediklerini biliyoruz. İlişki karmaşıktır, çünkü anksiyete gibi akıl sağlığı sorunları sizi dinlendirici bir uykuya dalmaktan alıkoyabilir ve uyku eksikliği kesinlikle kaygıyı iyileştirmez. Sonuç olarak, iyi uykunun daha iyi zihinsel sağlık için doğru yönde atılmış bir adımdır.

2. Daha güçlü bağışıklık sistemi

Neredeyse herkes, özellikle küresel bir pandeminin ortasında grip mevsimi ile karşı karşıya olduğumuz için bağışıklık sağlığı konusunda endişeli. Bağışıklık sistemi hakkında bildiğimiz bir şey, iyi çalışması için iyi bir uykuya ihtiyacınız olduğudur. Uyku eksikliği vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını zorlaştırıyor.

Uykusuzluğun bağışıklık sisteminizi etkilemesinin yollarından biri, enfeksiyonlar ve iltihaplanmaya karşı savaşan özel proteinleri düşürmektir. Vücudunuzun doğal bağışıklık savunması çöktüğünde, bu hastalanma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Uykusuzluk, vücudunuzun aşılara nasıl tepki vereceğini de etkileyebilir, bu da iyi dinlenmeye öncelik vermenin bir başka nedenidir.

3. Daha düşük kalp hastalığı riski

Geceleri yeterince uyumak kalp hastalığı risk faktörlerinde fark yaratabilir. Araştırmalar, yeterince uyumamanın kilo alımı, hipertansiyon ve iltihaplanma (diğer risklerin yanı sıra) ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Uykusuzluk ve uyku apnesi gibi uyku bozuklukları da kalp hastalığı riski ile ilişkilidir ve zayıf uyku ile kalp sağlığını içeren durumlar arasında bir bağlantı olduğunu gösterir.

4. Diyabet ve obezite için daha düşük risk

İyi dinlendiğinizde, konu yemek olduğunda egzersiz yapma ve daha iyi seçimler yapma olasılığınız artar. Bunun yanı sıra, yeterince uyumamakla kilo alımı arasında moleküler bir bağ olduğunu gösteren bazı araştırmalar da var.

Egzersiz yapmak ve iyi beslenmek, diyabet için risk faktörlerini önlemede ve obeziteyi önlemede kilit faktörlerdir. Dahası, uyku kaliteniz vücudunuzun glikozu (kan şekeriniz) nasıl metabolize ettiği ile bağlantılıdır ve araştırmalar zayıf uyku ile diyabet riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

5. Daha iyi odaklanma ve üretkenlik

Kötü bir gece uykusundan sonra işe veya bu konuda herhangi bir şeye odaklanmaya çalışmak zordur. İyi uykuya öncelik vermiyorsanız, saatlerce üretkenlik ve odaklanma kaybı ile bunun bedelini ödüyor olabilirsiniz.

"Yeterince uyumayı sizin için daha öncelikli hale getirmek sadece ruh halinizi değil, belki de kişilerarası olarak bilişinizi de geliştirebilir. 

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye olarak tasarlanmamıştır. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri hakkında sahip olabileceğiniz herhangi bir sorunuz için her zaman bir doktora veya diğer nitelikli sağlık sağlayıcısına danışın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow