Dizel Araçlarda Bilmeniz Gereken Sık Karşılaşılan Sorunlar

Dizel Araç Sürenler için Sık Karşılaşılan Sorunları Derledik

 0
Dizel Araçlarda Bilmeniz Gereken Sık Karşılaşılan Sorunlar

Dizel motorlu bir araçla ilgili en iyi şeylerden biri, daha az yakıt kullanarak daha fazla güç üretip daha verimli hale getirmesidir. Bununla birlikte, izlemeniz gereken bazı genel sorunlar vardır. Dizel motorların benzinli motorlara göre birçok avantajı vardır. Benzinli muadiline göre daha az yakıt tüketimi ile daha fazla güç üretme kabiliyetidir. Yavaş yakıt yakması ve yüksek sıkıştırma tasarımı, diğer motorlardan daha iyi tork üretmesine izin verir. Büyük ve küçük kamyonların dizel motor kullanmasının nedeni budur. Diğer bir avantajı, aşırı ısınma veya hatalı enjektörler nedeniyle alev alma riskinin daha düşük olmasıdır. Sağlam bir şekilde inşa edildiklerinden ve daha düşük dönme hızlarına sahip olduklarından, kırılma olasılığı daha azdır. Ancak bu, belirli konulara dikkat etmeniz gerekmediği anlamına gelmez. Dizel motorlu araçların motor sorunları payı vardır ve bunlardan bazıları şunlardır:

Yüksek Sıkıştırma Oranları

İronik olarak, dizel motorlu araçların onu daha cazip kılan özelliklerinden biri de gelecekte bir sorun haline gelebilir. Yüksek sıkıştırma oranları motorlara daha fazla güç, daha fazla tork ve daha iyi yakıt verimliliği sağlarken, yakıt enjektörü sorunlarına neden olabilirler. Arızalı bir yakıt enjektörü, dizel aracınızın motorunda büyük hasara neden olabilir ve onu tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Hassas bileşenler oldukları için dizel yakıt enjektörlerini değiştirmek pahalı bir teklif olabilir. Bununla birlikte, ihtiyaç çok belirgin hale gelirse, bu tür bir bileşeni değiştirmek dışında başka bir yol yoktur.

Yakıt Kirliliği

Dizel motorlu araçlarda bazı insanların farkında olmadığı diğer bir yaygın sorun da yakıt kirliliğidir. Normal benzin veya etanol gibi herhangi bir yakıt türü ile karşılaştırıldığında dizelin viskozitesi daha yüksektir. Bu özelliğinden dolayı kolayca kirlenebilir ve motorda bazı sorunlara neden olabilir. Seyreltme, glikol, kurum ve su, en yaygın kontaminasyon biçimlerinden dördüdür. Bunlardan herhangi biri dizel enjektörler ve yakıt pompaları gibi ana motor bileşenlerine ciddi şekilde zarar verebilir.

Yavaş Hızlanma

Hızlı hızlanma dizel araçların güçlü yönleri arasında yer almazken, yavaş hızlanma bazı sorunları işaret ediyor. Dizel aracınız eskisi gibi hızlanmadığında, tıkalı bir katalitik konvertörden kaynaklanıyor olabilir. Dizel motorunuzun yakıt filtresinin değiştirilmesi de gerekebilir. Dizel motorlu aracınız aşırı ısınmıyorsa ve hızlanması yavaşsa, bu bir iletim sorunu olabilir. Bu nedenlerden herhangi biri yavaş hızlanmaya neden olabilir.

Bu sorunların çoğu, dizel motorlu aracınızı düzenli bakıma tabi tutarak çözülebilir. Ancak bazı durumlarda, aracınızı tekrar rayına oturtmak için aşınmış veya hasarlı parçaları değiştirmeniz gerekebilir. Dizel aracınızla bazı sorunlar yaşıyorsanız, bir dizel tamir atölyesini ziyaret edin. Uzman teknisyenler problem gibi görünen şeyi doğru bir şekilde teşhis edebilir ve size iyi bir çözüm sağlayabilir. Bu şekilde dizel motorlu aracınız, satın aldığınız günkü gibi bir performans sergileyecektir.

Dizel aracınızla bazı sorunlar yaşamaya başlar başlamaz, hemen bir dizel tamirhanesine götürün. Kontrol edilmediğinde çok büyük sorunlar haline gelebilecek durumlar vardır. Bunu yapmadan önce, uzman bir tamirciye sorunu doğru şekilde teşhis etmesini ve gerekli onarımları yapmasını sağlayın. Bazen motor bileşenlerinin sadece temizlenmesi gerekir veya filtrelerin yalnızca değiştirilmesi gerekir. Bunlar size çok pahalıya mal olmayacak küçük onarımlardır. Dizel aracınızın bakımını veya onarımını yaptırmak, en yüksek performansını korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca kaputun altında daha uzun yıllar boyunca ham gücün tadını çıkaracaksınız.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow