Doğum Günü 4 Temmmuz,

Savaşların sorgulanması neden bu kadar zor.

 0
Doğum Günü 4 Temmmuz,

Doğum Günü 4 Temmuz filmi bir savaş filmidir. Ama asla sıradan bir savaş filmi değildir. Ne için savaştıklarını sorgulayan insanların filmidir. Filmdeki olaylar gerçek yaşam öykülerine dayanmaktadır. Filmin yönetmeni Oliver Stone,  senaryo üzerinde çalışırken fiimin baş kahramanı aynı zamanda Vietnam'da ki savaşın anılarını beraber yaşadığı Ron Kovic'i baş köşeye oturtmuştur. Ron Kovic, filmde savaştan kalan bir mimik hareketi ile boy göstermiştir. İzleyince farkına hemen varacaksınız. 

Yönetmen Oliver Stone, savaş yıllarında Ron'a bu savaştan sağ çıkarsak yönetmen olacağını ve onun hayat hikayesini anlatan bir film çekip Oscar'a uzanacağını söylemiştir. İnanılmaz ama bunu geçekleştirmiştir. Oliver Stone'un izleyiciye sunduğu yaklaşık iki saatlik görsel şölen, savaşın acımasızlığını ve anlamsızlığını, savaş sonrası travmaları savaş gazilerini ön plana çıkararak anlatmaktadır.

Filme gelince, Ron, muhafazakar Polanya asıllı Amerikan bir ailenin büyük oğludur. Katı kuralları olan bir anne ve hayata bakışı mütevazi olan bir baba tarafından kollanılan bir aile içerisinde sportif başarıları ile okulunun gözde öğrencilerindendir. Bir gün Amerikan Deniz Kuvvetlerinden bir kaç subayın okullarına gelmesi ile hayatı değişir. Hiç bilmediği bir yer olan Vietnam'a olacaklardan habersiz savaşmak için gitmeye karar verir. Annesi oğlu ile gurur dururken babası oğlu için üzülmektedir. 

Savaş başlar. Savaşta üstün başarılar elde eder. Ama bir gün gündüz devriyesinde yanlışlıkla arkadaşını vurarak onun ölmesine sebep olur. Bu yaşadığı travma onu çok etkiler savaşı ilk orada sorgulasa da komutanları tarafından savaşmaya teşvik edilir. Gene bir devriye de bir pusuya yakalanırlar. Vietkonglu askerler tarafından bir kaç yerinden vurulur. Gözünü açtığında bir hastane koğuşunda perişan halde bulur. Rehabilitasyona tabi tutulur. Bu süreçte yaşadıkları seyirciyi zorlayacak sahneler içerir. Sonunda evine, ailesine ve arkadaşlarına döner. Ancak arık tekerlikli sandaslyeye mahkum bir felçlidir. Savaşa uğurlarken sevinç gösterileri yapanlar artık yüzüne bakmaya utanır bir halde izleyicinin karşısına çıkmaktadır. İlk darbeyi kardeşinden yer. Kardeşi savaş karşıtı biri olmuştur. Abisini ve abisi gibi savaşa gidenleri suçlamaktadır. Babası Ron ille baş başa kaldığında göz yaşlarını tutamamıştır. Anne ise her zaman ki gibi güçlü durmaya çalışmaktadır. 

Ron sonunda savaşın anlamsız olduğunu, bu savaşın Amerikan hükümetinin çıkarı uğruna yapılmış bir katliam olduğunu anlayarak gerçekerle yüzleşir. Bu katliamı durdurmak için tekerlekli sandalye üstünde elinden geleni yapacaktır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ramis birol Her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven. Bunun içinde gezmekten ziyade okuyarak ve izleyerek bilgi edinmeye çalışan biriyim. Her bilgiyi de paylaşmayı çok severim. Dünyanın paylaşınca güzelleşeceğine inansam da insanoğlunun yaptıkları şeyler karşısında duruşunu bozmamaya çalışıyorum.