Dünya Sağlık Örgütü'nün önde gelen bilim adamı, COVID-19 aşılarının bulaşmayı engellediğine dair kanıt bulunmadığını öne sürdü

Dünya Sağlık Örgütü'nün önde gelen bilim adamı, COVID-19 aşılarının bulaşmayı engellediğine dair kanıt bulunmadığını öne sürerek, aşılanmış yolcuların karantina altına alınması gerektiğini söylüyor

 0
Dünya Sağlık Örgütü'nün önde gelen bilim adamı, COVID-19 aşılarının bulaşmayı engellediğine dair kanıt bulunmadığını öne sürdü

Dünya Sağlık Örgütü'nün baş bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, insanları bir COVID-19 aşısı aldıktan sonra bile dikkatli olmaya çağırdı.

Swaminathan  yaptığı açıklamada, aşı denemelerinden "insanların enfeksiyona gerçekten yakalanmasını ve dolayısıyla bulaşmayı önleyeceğinden emin olmak için" henüz yeterli kanıt olmadığını söyledi.

ABD'deki aşı araştırmacıları, aşıların virüsün yayılmasını durdurup durdurmayacağını veya yalnızca semptomatik COVID-19 vakalarını önlemede etkili olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs aşısı olmuş kişileri bile seyahat ederken karantinaya almaya çağırıyor çünkü aşıların insanların virüsü bulaşmasını engellediğine dair henüz bir kanıt yok.

Swaminathan  yaptığı açıklamada, "Şu anda aşılardan herhangi birinin, insanların enfeksiyonu gerçekten kapmasını ve dolayısıyla bulaşmasını önleyeceğinden emin olacağına dair kanıtımız olduğuna inanmıyorum"dedi.

Swaminathan, aşılanmış kişilerin daha düşük bulaşma oranlarına sahip ülkelere seyahat ederken yine de karantinaya alınmaları gerekip gerekmediğiyle ilgili bir soruya yanıt verdi.

"Sanırım daha fazlasını öğrenene kadar, aşılanmış kişilerin de popülasyonda belirli bir düzeyde sürü bağışıklığı oluşana kadar aynı önlemleri alması gerektiğini varsaymamız gerekiyor."

Batı'daki üç aşının, alıcıların COVID-19 ile hastalanmasını veya ciddi şekilde hastalanmasını önlemede büyük denemelerde etkili olduğu bulundu.

Bunlardan ikisi, Pfizer-BioNTech aşısı ve Moderna aşısı halihazırda ABD ve Avrupa'da uygulanmaktadır. Financial Times'a göre, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen üçüncüsü, büyük olasılıkla Birleşik Krallık'ta birkaç gün içinde onay alacak.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow