Dünyanın En Gizemli Bulmacası

Henüz keşfedilmemiş veya tam olarak anlaşılmamış birçok bulmaca ve gizem olduğu için belirli bir bulmacayı "dünyanın en sırrı" olarak tanımlamak zordur. Bunu birkaç örnekle açıklayalım.

 0
Dünyanın En Gizemli Bulmacası
Kryptos heykeli
Dünyanın En Gizemli Bulmacası
Dünyanın En Gizemli Bulmacası

Henüz keşfedilmemiş veya tam olarak anlaşılmamış birçok bulmaca ve gizem olduğu için belirli bir bulmacayı "dünyanın en sırrı" olarak tanımlamak zordur. Bununla birlikte, karmaşıklıkları ve çözülmesi güçlüğü ile bilinen ve en gizlileri arasında sayılabilecek birkaç bilmece ve gizem vardır.

Bir örnek, Langley, Virginia, ABD'deki Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) genel merkezinin arazisinde bulunan Kryptos heykelidir. Heykel, üçü kod kırıcılar tarafından deşifre edilmiş, ancak dördüncüsü çözülmemiş dört şifreli mesaj içeriyor. Heykeltıraş James Sanborn'un kimliği de bulmacayı çevreleyen entrika ve gizliliğe katkıda bulundu.

Başka bir örnek, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış ve bitki, hayvan ve astronomik diyagramların resimlerini içeren bir ortaçağ kitabı olan Voynich El Yazması'dır. Yüzyıllarca metni deşifre etme girişimlerine rağmen, el yazması, kökenleri ve amacı hala bir sır olarak, büyük ölçüde çözülemez durumda.

Son olarak, ilk olarak 2012'de çevrimiçi olarak ortaya çıkan ve "modern zamanın gizemi" ve "internet fenomeni" olarak tanımlanan Cicada 3301 bulmacası var. Bulmaca, son bir mesaja ve bulmacanın yaratıcılarının kimliğine götüren bir dizi ipucu ve meydan okuma içerir. Çevrimiçi toplulukların bulmacayı çözmek için yoğun çabalarına rağmen, Cicada 3301'in gerçek kimliği ve amacı hala bilinmiyor.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow