Eşlerden birbirine korona bulaşma ihtimali nedir?

Covid-19 ile ilgili yapılan bir araştırmada 333 çift üzerinden hastalığın bulaşma riskiyle kan grupları arasındaki bağlantı karşılaştırıldı. Araştırmada çiftlerin hastalığı birbirlerine bulaştırma oranı da analiz edildi. Yapılan inceleme sonucunda kan grupları aynı olan çiftlerin birbirlerine corona virüsünü daha çok bulaştırdığı tespit edild

 0
Eşlerden birbirine korona bulaşma ihtimali nedir?

Covid-19 ile ilgili yapılan bir araştırmada 333 çift üzerinden hastalığın bulaşma riskiyle kan grupları arasındaki bağlantı karşılaştırıldı. Araştırmada çiftlerin hastalığı birbirlerine bulaştırma oranı da analiz edildi.

Yapılan inceleme sonucunda kan grupları aynı olan çiftlerin birbirlerine corona virüsünü daha çok bulaştırdığı tespit edildi.
Araştırma sonuçlarında bilim insanları, “Eğer corona virüsü olan kişinin kan grubu A, B ya da AB ise, Covid-19’u A ve B antikoru olan birine bulaştırabilir. 0 kan grubuna sahip olanlara ise bulaştırılması zor. Zira 0 kan grubuna sahip olan kişiler diğer gruplara kan verebilir ama kendisi sadece 0 kan grubundan kan alabilir” açıklamasını yaptı.
Fakat bilim insanları bu durumun olumsuz yönünü de mercek altına aldı. Uzmanlar, “0 kan grubuna sahip olanlar diğer gruplara kan bağışı yapabiliyor. Dolayısıyla kan grubu 0 olan birisi diğer insanlara daha kolay bir şekilde hastalık bulaştırabilir. Bu kişiler genelde ‘süper bulaştırıcı’ oluyor” dedi.

Araştırma sonucunda, kan grupları uyuşmayan çiftlerin hastalığı bulaştırma oranının yüzde 27.9 olduğu, kan gruplarının uyuşması durumunda ise bulaştırma oranının yüzde 47.2’ye ulaştığı görüldü.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili konuşan Profesör Andreas Radbruch, “Bu sonuçlar çok şaşırtmadı beni. Geçmişte diğer virüslerde de benzer sonuçlar çıkmıştı” dedi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Profesör Carsten Watzl, “Kan grubunuza bakıp önlemleri erkenden bırakmayın. Hastalığın bulaşması tamamen kan gruplarına bağlı değil” diyerek kurallara uyulması gerektiğini söyledi.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow