Esnafa borçluya ve icrası olana iyi haber

 0
Esnafa borçluya ve icrası olana iyi haber

Esnafa Borçluya ve İcrası Olana İyi Haber

 

Son zamanlarda meydana gelen olumlu gelişmeler sayesinde pek çok kişiye kolaylık sağlanacak gelişmeler yaşanıyor.

Sırasıyla anlatmak gerektiğinde kullandırılan tüketici kredilerinde hali hazırda uygulanmakta olan erken ödeme imkânı ticari krediler için ise kullanılabilecek.

Bankalar müşterilerinin kredisini erken kapatmak isteyenlerden yüksek komisyon talep edemeyecek.

Ticari müşteriler için ise; kredinin tamamı için ise erken ödeme talebi banka kabul etmek zorundadır.

İcra Borcu İçin Hapis Yok!

İnsanlar ekonomilerde bazı sebeplerden dolayı nakit sıkışıklığına gidildiğinde kısa vadeli olarak parasal desteğe ihtiyaç duyabilmektedirler. Kişiler son zamanlarda akrabalardan hayat koşullarının ağırlaştığı şu günlerde parasal yardım alamayabiliyorlar.

Özellikle sık kullanılmaya başlayan bir sözün doğruluk payı giderek önem kazanmaktadır.

‘’kendi kendine yardım’’ kişinin cebinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek parası yok ise geriye finansman kaynağı olarak ekonominin göz bebeği olan bankalar devreye giriyor.

O günkü ihtiyaçlar karşılanıyor fakat bundan sonrası daha da önem taşımaktadır.

2 ay üst üste ödenemeyen kredilerde bankaların avukatları müşterilerini aramaya başlarlar.

Daha sonra ise tahsil edilemeyen borçlar için bankalar alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satarlar.

Bundan sonra ise haciz işlemlerine kadar uygulamalar başlar ama korkacak bir şey yok borcu ödeyeceğinize dair bir yazılı evrakı imzalamadığınız sürece hapis cezası kesinlikle alınmaz.

Eğer avukat veya icra memuru tarafından bu kâğıdı imzalarsanız 3 ay içerisinde ödenemezse hapis cezası alma ihtimaliniz yüzde yüz olarak bilinir.

Geriye ise kalan yöntemler ise şunlardır:

Kişinin icra takibi başlamasından sonra ise maaşa uygulanan yüzde 25 oranında borcun faizi ile bitene kadar olan haciz uygulaması, borçlunun üzerinde bulunan menkul ve gayrimenkulleri ve banka hesabındaki paralar ve son olarak borçlunun 3.kişilerdeki alacakları olduğunda onlara gönderilmiş olan hacizdir. Uygulamada 3.kişilere hacizde pek rastlanılmasa da avukatlar parayı tahsil edebilmek için bu yola başvurabilirler.

 

Gelir Vergisini Ödeme Zamanı Geldi

2020 yılını geride bıraktığımız şu günlerde vergi ödeme zamanının gelinmesi ile mükellefler mart ayının sonuna kadar beyannamelerini vermesi gerektiği ve borçlarının ilk taksit ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Gelir vergisinde 4.dilimi aşan ücret gelirleri için ise beyanname verme zorunluluğu bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse gelirleri geçen sene 600 bin Türk lirasını geçen kişiler bu yıl ilk defa beyanname vermesi gerekecek.

 

Esnafa Büyük Kolaylık

 

Vakıfbank’ın dünya bankası ile yapmış olduğu 250 milyon Amerikan doları ile Coronavirüs etkilenen esnaflara özel destek paketi hazırlandı.

250 kişi ve altında çalışanı olan faydalanma hakkına sahip olacak. Bir firma bir seferde 3 milyon Amerikan veya Türk lirası, Euro azami kredi kredi kullanabilirken toplamda ise 6 milyon Amerikan doları veya Türk lirası ya da Euro kullanabilecek.

 

Türkiye Salgında Yüzde 1,8 Oranında Büyümüş Oldu

 

Coronavirüs olduğu şu zamanlarda dünya ekonomisinde ağır durumla karşılaşan 2020 senesinde Türkiye büyümeye devam etti. Son çeyrekte yüzde 5,9, 2020 senesinde ise yüzde 1,8 oranında büyümüş oldu.

İlk kez 5 trilyon lirayı geçmiş bulunduk. Son çeyrek diliminde Çin ülkesinden sonra en fazla büyüyen ülke olarak OECD zirvesinde yer alındı.

Türkiye 2020 senesinde dünya üçüncüsü olmuştur. Kamu bankalarının desteği ile finansman ile özellikle tüketim ile ertelenen talep yeniden canlanmış oldu.

İşçi ve işverenler koruyan teşvikler getirilmiş ve yardımlar arttırılmıştır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Yazarguven1 herkese merhaba! ustyazar.com web sitesinde yazarguven1 olarak ekonomi haberleri yazmaktayım.yazılarımı okur ve takip ederseniz çok sevinirim.