Çocuk kitaplarında nelere dikkat edilmeli

Kitap okumanın önemi kadar hangi kitabı okuduğumuz, çocuğumuzun dil ve bireysel gelişimi açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu noktada anne-baba olarak bizler bir kitabı çocuğumuzun ellerine teslim etmeden önce, o kitabı kendi imbiğimizden geçirmeliyiz.

 0
Çocuk kitaplarında nelere dikkat edilmeli

Kitap okumanın her yaşta ehemmiyetli olduğunu, hatta günümüzde bilinçli annelerin artmasıyla birlikte bebek daha anne karnındayken ona kitaplar okunmaya başlandığını görmekteyiz. Kitap okumanın önemini kabul eden bizler, bu kitapların içerisinde yer alan konuların, resimlerin, üslubun öneminin ne kadar farkındayız? İşte bu noktada hangi yaş grubuna ait olursa olsun çocuklarımıza aldığımız kitapların önce ebeveynlerin süzgecinden geçmesi gerekmektedir.

Özellikle merak duygusuna bağlı olarak çocukların sıkça soru sormaya başladığı dönemlerde, bizim dikkat etmediğimiz, farkına varamadığımız en ufak ayrıntılar onların gözünden kaçmıyor. Bu nedenle seçtiğimiz çocuk kitaplarında öncelikli olarak çocuğumuzun yaşına uygun olan kitaplar tercih edilmeli, daha sonra kitap içerisinde nasıl bir dil kullanıldığı, konu içeriği ile resimlerin uyumuna bakılmalıdır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

esracolakk Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı doktora öğrencisiyim. Samsun'da ikamet ediyorum, evli ve bir kız evlat annesiyim.