Evde Doğal Cilt Bakımı

Kimyasal ürünlerden uzak tutacak evde doğal bakım ürünleri

Evde Doğal Cilt Bakımı

   Cilt bakımı söz konusu olduğunda günümüzde çok fazla doğal ve kimyasal seçenek mevcuttur. Her ne kadar kimyasal bakım ürünleri yaygın olsa da doğal yöntemleri tercih edenler de bulunmaktadır. Peki doğal yöntemlerle cildimize nasıl bakım yapabiliriz?

1. Öncelikle cilt bakımının temeli olan temizlikten bahsetmeliyiz. Yüz temizliğinde en doğrusu çift aşamalı temizliktir. Kimyasal yağ bazlı temizleyiciler yerine hindistan cevizi yağı ile hem yüzümüzdeki bakterilerden arınıp hem de sivilceleri kurutabiliriz. Ardından su bazlı bir temizleyiciyi kullanmalıyız. Evde salatalık ve Aloe Vera jeli ile kolaylıkla doğal bir temizleyici elde edebiliriz. Göz kararı Aloe Vera jeli ve salatalık suyunu koyulaşana kadar karıştırıp birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra kullanabiliriz.

2. Yüz temizliğinin ardından tonik ihtiyacımızı elma sirkesi ile karşılayabiliriz. Antibakteriyel ve antiseptik özellik taşıdığı için cildin pH dengesini düzenler. Dört cay kaşığı suya bir çay kaşığı sirke damlatarak tonik olarak kullanabiliriz.

3. Ve nemlendirme aşmasına geldiğimizde zeytinyağı en verimli nemlendirici olabilir. Yüze parlaklık vererek dudak çatlaklarını da onarır. Eğer yağlı bir cilde sahibim diyorsanız bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı kadar gül suyu ile cildinize güzel bir nemlendirme uygulayabilirsiniz.

   Günlük bakım dışında da birkaç doğal bakımdan söz edebiliriz. Makyaj temizlemek için zeytinyağı gayet faydalı olacaktır. Veyahut güzel bir nemlendirme maskesi yapmak istersek zerdeçal tozu ve su ile bir macun elde edebiliriz. Ayrıca hem nemlendirmede hem de cilt beyazlatmada kullanılan pirinç suyunu buz haline getirerek küçük bir bez yardımıyla 10 dakika kadar yüze uygulamak çok faydalı olacaktır.