Evde süt tozu nasıl yapılır

Evde süt tozu nasıl yapılır

 0
Evde süt tozu nasıl yapılır

Süt, herkesin ihtiyaç duyduğu bir besin maddesidir. En besleyici içeceklerden biridir ve yüksek kaliteli protein, kalsiyum, B12 vitamini ve riboflavin bakımından zengindir. Çiğ süte benzer şekilde süt tozu da besin açısından zengindir. İyi bir temel mineral ve vitamin kaynağıdır. Kuru, süt tozu size çok para kazandırabilir ve kullanımı ve saklaması daha kolaydır. Bu şekilde sütü koruyabilirsiniz. Evde süt tozu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Dondurmak veya konserve yapmak kadar yaygın olmasa da, yapmanın birçok faydası vardır.

Neden evde süt tozu yapalım?

White Dairy Smp Milk Powder

Evde süt tozu yapmayı düşünmelisiniz çünkü maliyet tasarrufu sağlar. Ayrıca, yiyecek israfını da azaltacaksınız. Dikkate alınması gereken en önemli faktör, sağlık yararlarını koruyabilmenizdir.  Süt tozunun en yaygın biçimleri, Yağsız Süt Tozu ve Normal Yağsız Süt Tozu'dur. Evde süt tozu yapma yöntemleri arasında püskürtmeli kurutma, tamburlu kurutma ve dondurarak kurutma yer alır. Püskürtmeli kurutma, diğer yöntemlere göre eşit parçacıklar ürettiği için en çok tercih edilen yöntemdir. Süt tozu yapmanın en iyi yolu pastörize süt kullanmaktır. Çiğ süt kullanılmamalıdır ve en iyi sonuç için yağsız süt kullanılması tavsiye edilir çünkü ne kadar az yağ varsa, süt tozu o kadar iyi depolar.

Evde süt tozu nasıl yapılır

Bir kurutucu kullanarak süt tozu yapmak:

Kurutucu tepsisine yerleştirilmiş bir meyve rulosu yerleştirin ve her tepsiye bir bardak süt dökün. Kurutucuyu 130 ° F - 135 ° 'ye ayarlayın ve kurutun. Sütün kuruması yaklaşık 12 saat sürecektir. Süt tamamen kuruduktan ve lapa haline geldikten sonra parçalara ayırın ve bir karıştırıcıda toz haline gelene kadar karıştırın. Daha uzun raf ömrü için süt tozunu vakumlu bir kavanozda saklayın.

Fırın kullanarak süt tozu yapmak

Önce çift kazanda 3-4 litre sütü kaynatın ve gerekirse su ekleyin. Su buharlaşana ve süt kremsi bir kıvama gelene kadar sütü birkaç saat pişirin. Sütü geniş bir tavaya dökün. Ardından, fırını 150 ° F'de önceden ısıtın ve tavayı içine yerleştirin. Nemin dışarı çıkması için fırını hafifçe açık bırakın. Süt kuruduğunda tavadan çıkarın ve toz haline getirmek için parçaları bir karıştırıcıda öğütün. Bu yöntem için özel bir ekipmana ihtiyacınız olmasa da tat kaybı yaşanır.

sugar block dropped on white cup with milk

Hatırlanması gereken ipuçları

1. İlk kez süt tozu yapıyorsanız, sıcaklık ayarının kurutucunuzla çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir seferde yalnızca iki tepsi kullandığınızdan emin olun.

2. Tepsinin ve kurutucunun düz bir yüzeyde olduğundan emin olun, böylelikle sütün eşit şekilde kuruması sağlanır. Süt kuruduğunda ince bir fıstık parçası gibi hissedilir.

3. Susuz sütün tamamen kuru olması gerekir,  Tamamen kuru değilse, süt küflenmeye veya bozulmaya başlayabilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow