Filografi sanatı

Temel anlamı ile ,çivilerin arasından tellerin düzenli bir şekilde sarılması anlamına gelen filografi sanatı son derece özen isteyen bir el sanatıdır. Konu ve desen sınırlaması olmayan bu sanat dalında ,hat yazıları figür ve motifler ,film karakterleri de tercih edilmektedir.

 0
Filografi sanatı
Filografi sanatı

Çivi ve Tel sanatı olarak bilinen Filografi sanatı emek ve sabır isteyen bir sanattır. İşçiliği oldukça fazladır. Belirli teknikleri olan filografi sanatında hat yazıları, semboller, desenler ve amblemler yapılmaktadır. Çivi ile telin aşkı olarak da nitelendirilen filografi sanatı, bir motif veya desenin kâğıda aktarılıp ahşap malzemenin üzerine yerleştirilmesi ve desenin çivilerle çakılarak tellerle sarılması ile yapılan bir el sanatıdır.
Filografi sanatı aynı zamanda Osmanlı imparatorluğu zamanında yapılıp günümüze kadar ulaşmış bir el sanatıdır. Tahta plakanın kumaş ve desenle kaplanarak çivilerin çakılması ile yapılan işlemden sonra renkli ip veya tellerle desen belirginleştirilir. Filografi sanatında desenin oluşturulmasında en çok kullanılan yöntemler arasında çapraz bağlama, düz bağlama ve yıldız tekniği kullanılmaktadır. Tellerin desen oluşturma sırasında sıkı sarılması oldukça önemlidir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

zeynepnurd Dijital içerik yazarı