FUTBOLDA MEVKİLER VE GÖREVLERİ

Futbolda oynadığımız mevkiler ve sorumluluklarının anlatımı.

 0
FUTBOLDA MEVKİLER VE GÖREVLERİ

                                             FUTBOL MEVKİLERİ NELERDİR?

-Kaleci

-Defans

-Ortasaha

-Forvet

                             KALECİ

Bu mevkileri açıklamadan önce en önemli mevkilerden birini açıklamamız gerekiyor: KALECİLİK, bildiğiniz üzere futboldaki olmazsa olmaz durum ''gol'' dür. Topun kaleye girmesi ile takımlar galibiyete koşarken karşı takımın galibiyet almasını engelleyen en önemli unsur kalecilerdir. Sahadaki kalenin önünde duran ve gol yememek adına maçlarda performans sergileyen kaleciler, takımlarının en önemli parçalarıdır diyebiliriz.

                            DEFANS

Futboldaki diğer mevkilere nazaran daha geride olan ve karşı takımın kaleye gol atmasını engellemeye çalışan futbolcuların yer aldığı bölge defans bölgesidir. Genellikle 3,4 veya 5 futbolcunun blok halinde yer aldığı bu bölge içersinde futbolcular kendi bölgelerine göre adlandırılırlar:

-Bekler

-Stoperler

      BEKLER

-Defans hattında sağ ve sol bölgelerde yer alan beklerin önemli görevleri vardır. Sağ ve sol bek olarak ikiye ayrılan bu futbolcular, kendi takımları defansta iken karşı takımların futbolcularını durdurmak ve gol yememek adına çaba sarf ederler.

Takımları atak yaparken ise bu futbolcuların tıpkı hücum oyuncuları gibi ''kanat'' denilen taç çizgisine yakın bölgelerden hücuma katıldıkları görülmektedir. Yani takımlarının sağ ve sol bekleri hem defans için hem de hücum için son derece önemli futbolculardır.

    STOPERLER

-Defans bloğunun ortasında yer alan stoperler, takımların ''omurgalarının'' başlangıcıdır diyebiliriz. Kendi takımlarının kalecilerinin önünde ''ceza sahasına'' yakın bölümde savunma yapan bu futbolcuların temel amacı takımlarının gol yemesini engellemektir.

                       ORTASAHA

Futbolda kendi bölgelerinin tam ortalarında yer alan bu futbolcuların temel görevleri olarak hem topu defans hattından uzak tutma hem de topu ileriye taşıma işlevlerini gösterebiliriz. Bu futbolcular topu ileride tutarak forvet hattındaki oyuncular ile birlikte gol arayan oyunculardan oluşmaktadır. Bu futbolcular kendi aralarında 4' e ayrılırlar.

-KANAT

-GÖBEK

-DEFANSİF ORTASAHA

-OFANSİF ORTASAHA

                    FORVET

-Gelelim futbolun en çok takip edilen sevilen bölgesi olan forvet hattına. Takımlarının hücum oyuncularının yer aldığı bu bölgede gole en yakın futbolcular bulunur çünkü forvet hattı, rakip kaleye en yakın bölgedir. Forvet hattıda kendi arasında 2' ye ayrılır diyebiliriz.

-MERKEZ FORVET

-KANAT FORVET

                         

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

enesdinctraining - Futbol antrenörü -Kaleci antrenörü -Sporcu