Google Arama Geçmişiniz Nasıl Silinir ve Takibi Nasıl Durdurulur

Takip etmesi kolay güvenlik ipuçlarımızla Google'ın sizinle ilgili depoladığı tüm kişisel verilerin kontrolünü geri alın

 0
Google Arama Geçmişiniz Nasıl Silinir ve Takibi Nasıl Durdurulur

Google sizi web içinde ve dışında sayısız şekilde izler - bu hiç de şaşırtıcı değil. Ama bir miktar kontrol seviyesiyle mücadele edebilirsiniz. Google'ın hakkınızda bir şey bilmesini engellemek mi istiyorsunuz? Bu neredeyse imkansızdır: Reklamcılık devi, web'de her arama yaptığınızda, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde, Android telefonunuzu her kullandığınızda veri toplar - siz ona ipucu  verirseniz, Google bunu sizinle ilgili verileri toplamak için kullanır. Bu, hiç para harcamadan bu kadar çok hizmet almanın maliyeti, ancak Google'ın sizin hakkınızda topladığını sınırlamanın yolları var.

Google'ın yaptığınız şey hakkında ne bildikleri

Google dan topladığı tüm verilerin bir kopyasını almanın iki yolu vardır: Paket Servisi ve Kontrol Paneli. Paket servisi, kullanıcıların verilerini Google'dan alıp başka bir hizmete kaydırmalarına izin vermek için oluşturuldu; başlangıçta fotoğraflar ve kişilerle, ancak Android cihaz ayarlarına, Chrome yer işaretlerine, Google Fit etkinlik verilerine ve hatta Cloud Print geçmişinize kadar  genişledi. Google, hazır olduğunda indirmeniz için size bir bağlantı göndererek Paket Servisi arşivini oluşturmak birkaç gün sürebilir.

Dashboard, veri yönetimi göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve siz hizmetlerini kullanırken Google'ın sizin hakkınızda topladığı verilerin anlık görüntüsünü sunar. Buna Gmail'de yaptığınız e-posta alışverişlerinin sayısı, Drive'daki dosya sayısı ve Google'ın sizin için kaç fotoğraf depoladığı dahildir, ancak temel bilgiler Google'ın "etkinlik verileri" olarak adlandırdığı konum veya aramalarınız veya göz atma gibi dataları  içerir. Ayrıca geçmişte nereye gittiğinizi öğrenmek istiyorsanız ,  konum zaman çizelgesine bakın , Google Haritalar'ın gittiğiniz her yerin ve ne zaman gittiğini, o gün çekilen fotoğrafların ve seyahat sürelerinin dakikaya kadar  gösterir.

Google verilerinin diğer bir kaynağı, Google Hesabınızda tutulan kişisel profilinizdir. Menünün altında, "Kişisel Bilgiler" e gidin: Bu sayfada, Google'ın sizinle ilgili hangi bilgileri herkese açık hale getirdiğini görebilir ve fotoğrafınız ile doğum tarihiniz gibi bilgileri güncelleyebilirsiniz. Bu verileri basitçe silemezsiniz, ancak gizlemek istiyorsanız elbette yanlış bilgi girebilirsiniz - şifre sıfırlama için bu bilgilere ihtiyacınız olması durumunda bunu yaptığınızı unutmayın.

Google'ın sizin hakkınızda bildiğini düşündüğü şeyler

Google topladığı verileri bir reklam profili oluşturmak için kullanır ve reklamlardan para kazanır - Google'ın ana şirketi Alphabet geçen çeyrekte 32,6 milyar dolarlık reklam geliri yayınladı - verilerinizi doğrudan satarak değil, şirketlerin reklamlarını kişiselleştirmesine izin vererek; işte bu nedenle, can attığınız eğitmen çifti sizi web'de takip etmeye devam ediyor. Bu tür davranışsal reklamcılık bundan daha karmaşık olabilir. Google, Haritalar'da "yakınımdaki futbol sahaları" için arama yaparsanız veya YouTube'da maçın önemli anlarını izlerseniz, sizin bir futbol hayranı olduğunuzu bir araya getirebileceğini belirtiyor.

Elbette, Reklam Ayarları'na giderek Google'ın sizin kim olduğunuzu düşündüğünü görebilirsiniz. Google orada kim olduğunuzu düşündüğünün bir resmini çiziyor: yaşınız ve cinsiyetiniz, hava yolculuğundan dünya haberlerine kadar ilgilendiğiniz konular ve çevrimiçi ziyaret ettiğiniz şirketler.

Paket Servisi, Kontrol Paneli ,  kişisel ve reklamcılık profilinize göz attığınızda, Google'ın kim olduğunuz, nereye gittiğiniz ve sizi ilgilendiren konular hakkında biriktirdiği destansı veri dağları hakkında fikir sahibi olacaksınız. Google'ın bir şeyi dışarıda bıraktığını düşünüyorsanız veya isteyerek açığa çıkarmayacağınız daha fazla veriye sahipseniz, herhangi bir kuruluşun sizin hakkınızda hangi verileri tuttuğunu öğrenmek için AB hukukunda yer alan bir hak olan bir konu erişimi talebinde de bulunabilirsiniz.

Google hesap ayarlarınızı nasıl temizlersiniz?

Artık toplanan verilerin destansı ölçeğine dair bir fikriniz olduğuna göre, bununla ilgili bir şeyler yapma zamanı. Google'ın varsayılan ayarları, kişisel gizlilik yerine veri toplamayı tercih eder, ancak şirket, ayarlarınızla ilgili bir dizi soruda size yol gösteren Gizlilik Kontrolü ile Veri ve Kişiselleştirme sayfasındaki ayarlarınızı değerlendirmeyi kolaylaştırdı.

Bu, "etkinlik" ayarlarını, profil bilgilerini ve kişiselleştirilmiş reklamları içerir; Bir Google hesabınız varsa, bir fincan çay (veya daha sert bir şey) alın ve her kontrolün üzerinden yarım saat harcayın.

Otomatik silme

Google, verileri yıllarca biriktirmek yerine, onunla etkileşimlerinizden bazılarını otomatik olarak silmeyi deniyor. Mayıs 2019'un başında şirket yeni bir otomatik silme kontrolleri paketini duyurdu. Google, konum geçmişi artı web ve uygulama etkinliği ile başlayarak, kendini insanların geçmişinden temizlemeyi planlıyor.

Kullanıcılar, bu bilgilerin Google tarafından ne kadar süreyle saklanabileceği için üç veya 18 aylık bir zaman sınırı seçebilirler. 18 aydan daha eski olan her şey otomatik olarak silinecektir. Bu ileriye doğru atılmış olumlu bir adım, ancak Google neden   rastgele zaman sınırını seçtiğini söylemedi. Ancak, özelliği veri toplama modelinin diğer bölümlerine eklemeyi planlıyor.

Web ve Uygulama etkinliği

Web ve Uygulama etkinliği, Chrome gibi Google uygulamalarında ve haritalama gibi Google Hizmetlerini kullanan uygulamalardaki aramalarınızı ve göz atma etkinliğinizi toplar. Bu, önceki aramaları güçlendirmek ve önerilerde bulunmak için kullanılır; bunu kapatırsanız, son aramalarınızı veya kişiselleştirilmiş sonuçlarınızı göremezsiniz. Bunu kapatmak, Google'ın hangi siteleri ziyaret ettiğinizi bilmesini engellemez.

Ses

Telefonunuzla veya bir Google Home cihazıyla, örneğin Chrome'daki mikrofon simgesini tıklayarak veya "Ok Google" diyerek konuşursanız, kayıt tutulur. Google, bu verileri kendi sesinizi daha iyi anlamak da dahil olmak üzere konuşma tanımayı iyileştirmek için kullandığını söylüyor. Her klibe, kaydın ne zaman yapıldığı ve Chrome veya Android Google Uygulaması gibi hangi uygulama aracılığıyla yapıldığına ilişkin ayrıntılar eşlik eder - ses kliplerini bile çalabilirsiniz. Toplu veya tek tek silinebilirler. Bu kayıtlar, hesabınızda Etkinliğim altında devre dışı bırakılabilir.

Google ayrıca, insanların ses geçmişlerini sesleriyle silmek isteyebileceklerini de fark etti. Şu komutları tanıttı: "Hey Google, sana söylediğim son şeyi sil" ve "Hey Google, geçen hafta sana söylediğim her şeyi sil." Bu sesli talimatların ayarlar menüsünden açılmasına gerek yoktur ve ilk söylediğinizde çalışır. 

Konum

Konum geçmişi, Google Haritalar'ı kullanmadığınız zamanlarda bile bulunduğunuz yeri izler. Google, bulunduğunuz yerde hangi cihazı kullandığınızı sorar ve bu verileri tutar. Tam ölçeğini görmek için Zaman Çizelgenize gidin: Android kullanıyorsanız, Google muhtemelen yıllarca her noktada nerede olduğunuzu bilir. Bunun sunduğu kişiselleştirilmiş hizmetler etkileyici değildir: Konum geçmişini kapatırsanız Haritalar'ı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak ziyaret ettiğiniz yerlere veya "yararlı" reklamlara dayalı öneriler almazsınız. Bunu Etkinlik kontrollerinde kapatın ve Zaman Çizelgesi'nde mevcut verileri silin. Konum geçmişi izlemeyi kapatsanız bile, Google hala nerede olduğunuzu bilir ve diğer uygulamalar bu bilgileri ele geçirebilir; Bunu tamamen durdurmak için Web ve Uygulama Etkinliğini de kapatmanız gerekir.

Diğer Ayarlar

Yukarıdakilerin yanı sıra, Google'ın öneriler için kullandığı YouTube İzleme Geçmişi ve Arama Geçmişini devre dışı bırakabilir ve yüz tanımayı kapatmak ve paylaşılan fotoğrafların meta verilerinden konum verilerini kaldırmak gibi Google Fotoğraflar'ı yönetebilirsiniz.

Reklam profilleri

Kişiselleştirilmiş reklamlar istemiyorsanız, bunları Reklam Ayarları'ndan kapatabilir ve Seçenekler'in altında Google'ın reklamları kişiselleştirmek için web etkinliğinizi ve Google hizmetlerindeki diğer bilgileri kullanmasını durdurabilirsiniz. Reklamları görmeye devam edeceksiniz - bu bir engelleyici değildir - ve Google, istediğiniz kişiselleştirmeleri, örneğin belirli reklamların veya konu alanlarının gösterilmemesini istemeniz durumunda kaybedecektir. Google ayrıca baktığınız sayfanın konusu, günün saati ve konumunuz gibi bilgileri de toplamaya devam edecek, ancak bunu önceki tarama geçmişinizle veya YouTube'da izlediklerinizle eşleştirmeyecektir.

Yaşınız ve cinsiyetiniz gibi demografik bilgiler silinemez ancak güncellenebilir; Google'ın erişiminden kaçınmaya çalışıyorsanız, burada yalan söyleyemeyeceğinizi söyleyecek hiçbir şey yoktur, ancak Google aldatmacanızı çözüp sizi 35-44 yaşındaki bir kadına döndürebilir.

İlgilenilen konular "kapat" tıklanarak değiştirilebilir veya silinebilir; bu bilgiler yukarıda açıklanan Etkinlik Kontrollerinize dayanmaktadır, bu nedenle Google'ın ilgi alanlarınızı ortaya çıkarmak için göz atma bilgilerinizi toplamayı ve kullanmayı bırakmasını istiyorsanız, Web ve Uygulama Etkinliğini ve Reklam Kişiselleştirmeyi kapatın. Bu reklam sinyallerini tekrar açmak istiyorsanız, yeniden etkinleştirmek için "kapattıklarınız" bölümüne geri dönün.

Ayrıca, Reklam Ayarlarından belirli reklamverenleri kapatabilirsiniz. Şirketin adını tıkladığınızda Google, neden ilgilendiğinizi düşündüğünü ortaya çıkarır - belki de reklamverenin web sitesini veya uygulamasını ziyaret etmişsinizdir - ve bu reklamları "kapatmak" için tıklamanıza izin verir. Bu, o şirketin reklamlarını asla görmeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak kişiselleştirilmiş verilere dayalı olmayacaklar.

Veri sızıntısını durdurmanın diğer yolları

Google'ın veri toplamasını sınırlamanın en iyi yolu hesabınızı silmektir, Ancak akışı durdurmak için o kadar ileri gitmenize gerek yoktur. Gmail veya Haritalar olmadan yaşayamaz mısınız? Size uygun olan bazı Google dışı ürün ve hizmetlere geçerek koleksiyonun bir kısmını sınırlayabilirsiniz. Örneğin, Firefox veya Brave için Chrome'u devre dışı bırakın. Google Arama yerine DuckDuckGo kullanın. Ödeyebiliyorsanız, Android'inizi bir iPhone için bırakın. Ve bunun gibi.

Hesabınızı tamamen silebilirsiniz - ancak o zaman bile, Google, adınızı veya diğer tanımlanabilir ayrıntıları bu profile bağlamadığını söylese de, "pasif veri" adlı bir rapor aracılığıyla sizi izlemeye devam edebilir.

Bu nedenle, Google hesabı olmayanlar için bile daha proaktif bir yaklaşım gerekli olabilir. Herhangi bir çevrimiçi etkinlikte olduğu gibi, AdBlock Plus gibi reklam engelleyiciler ve Disconnect veya Ghostery gibi gizlilik uzantıları, çerezler ve sosyal izleyiciler gibi gözetim sistemlerini durdurur. Android'de, Firefox Focus tarayıcısı bu tür araçlara sahiptir; masaüstünde, Brave tarayıcısını düşünün.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Şehsuvar Değişebilir her an adres