Hafızanızı Güçlendirecek İpuçları

Sınavlar maalesef okul hayatının önemli unsurlarından biridir ve sınava iyi bir şekilde çalışmak ve bu sınavlardan iyi notlar almak için de elbette önemli bilgileri sınav esnasında hatırlayabilmemiz gerekiyor. Bu yüzden ben de sizler için bazı hafıza tekniklerini derlemek istedim. O zaman iyi okumalar dilerim :)

 0

1. Oku, oku, oku.

Oku, oku, oku.

Ders kitabı, akademik makale ve dergi okumak anlama kabiliyetinizi geliştirecektir. Okurken ayrıca kendinize küçük notlar çıkarabilir ve bunları ara sıra çalışabilirsiniz.

2. Ses kayıtları dinleyin.

Ses kayıtları dinleyin.

Konu hakkında ses kaydı dinleyin ve dinlerken öğrendiğiniz konu üzerine anlamanızı kolaylaştıracak anahtar kelimeler içeren küçük notlar alın.

3. Not alın.

Not alın.

Çalıştığınız ders kitabından ne anladıysanız ona göre kendi notlarınızı çıkarın. Konu ile ilgili sorular yazın ve sonrasında da bunları cevaplandırmaya çalışın. Bu sorular ders kitabındaki sorular olabilir veya sınavda çıkacağını düşündüğünüz sorular da olabilir. Bu teknik, ne anladığınızı ölçmek ve hatırlamanıza yardımcı olmak için oldukça iyi bir tekniktir.

4. Sesli okuyun.

Sesli okuyun.

Kitaptaki konuyu yüksek sesli okuyabilirsiniz veya bu konuyu başka birine anlatabilirsiniz.

5. Zihin haritası yapın.

Zihin haritası yapın.

Zihin haritaları, bilgiyi basit bir şemaya dönüştürmemizi ve de daha kolay hatırlamamızı sağlayan çok iyi bir çalışma tekniğidir. Ayrıca konuyu bilip bilmediğimizi test etmek için de güzel bir yoldur. Şemayı tekrar tekrar çizebilirsiniz ve şemada bilerek bazı boşluklar bırakarak tekrar doldurup dolduramayacağınızı ya da sadece başlıklara bakarak konuyu detaylıca tartışıp tartışamayacağınızı görebilirsiniz.

6. Kendinizi test edin.

Kendinizi test edin.

Geçmişte yapılan sınavları çözün. Böylece hem bilginizi test edecek hem de sınavın formatı ve yapısını tanımış olacaksınız ki bu da sınav gününde daha hızlı ve kolayca sınav moduna girmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ders kitabından soruları da kullanmayı unutmayın.

7. Pratik yapın.

Pratik yapın.

Hafızanızı geliştirmek için, öğrendiğiniz bilgileri farklı çalışma metotları kullanarak tekrar etmeniz oldukça önemlidir.

8. Düzgün beslenin.

Düzgün beslenin.

Zihninizin düzgün çalışması için gereken yakıtı yani besini almak, dikkatinizi artırmanın önemli bir unsurudur. Araştırmalar, öğrencilerin doğru bir şekilde beslendiklerinde daha kolay ve iyi bir şekilde öğrendiklerini göstermektedir. Ayrıca yeme sıklığınız da enerji seviyenizi önemli ölçüde etkileyen unsurlardan biridir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow