Hayata Farklı Bakış Açısı Katacak Kitaplar

Mutlaka okumanız gereken o kitapları sizin için sıraladım. Peki ya çok kitap okursanız ne olur? Kelime dağarcığınız gelişir. Araştırmalara göre, erken yaşlardan itibaren düzenli olarak kitap okuyan öğrenciler, giderek zengin bir kelime hazinesi geliştiriyor ve kelime dağarcığı, standartlaştırılmış sınav puanlarından giriş sınavlarına, akademik alanda ve iş hayatına kadar hayatın birçok alanını etkileyebiliyor.

 0

1. Böyle Söyledi Zerdüşt - Friedrich Nietzche

Böyle Söyledi Zerdüşt - Friedrich Nietzche

Friedrich Nietzche'in yazmış olduğu ilk okuyuşta anlamakta biraz sıkıntı yaşayabileceğiniz fakat yavaş yavaş sindirerek okuduğunuzda size birçok yönden çok fazla şey katacak bir kitap. Gece yatmadan düşüncelere boğulduğunuz anlarda aklınıza gelen anlamsız, yalan yanlış sorulara doğru cevaplar verebilecek yeri geldiğinde de size hayatı sorgulatacaktır.

2. Denemeler - Montaigne

Denemeler - Montaigne

..."Hayattan sonra ölümdesiniz, ama hayatta iken ölmektesiniz. Ölümün, ölmekte olana ettiği ise, ölmüş olana ettiğinden daha acı; daha derin; daha can yakıcıdır."

Montaigne'in hayatı boyunca yazmaya devam ettiği ve nihayetinde tek bir kitap haline getirildiği Denemeler. Yazar; ölüm, vicdan, töre, cinsellik, arkadaşlık, vicdan, kader, insan davranışları ve daha birçok konuda ufuk açıcı bilgiler veriyor ve bunlar hakkında akıcı bir biçimde otantik yorumlar getiriyor.

3. Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

"...Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır." 

1960 yılında yayınlandığından bu yana bütün edebiyat severlerin gönlünde özel bir yer edinen muhteşem bir klasik. 20. yüzyılın başlarında ABD'nin güneydoğu eyaletlerindeki insan davranışı ve ortak vicdan konularını ele alıyor.

4. Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde

Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde

Lord Henry ve aforizmaları için okunması gereken. Oscar Wilde'in basılmış tek romanıdır. 

5. Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J.D Salinger

"...Sakın kimseye bir şey anlatmayın, herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra."

Gönülçelen adıyla da bilinen Çavdar Tarlasındaki Çocuklar, ergenlik çağındaki çocukları ve yalnız bırakılmayı anlatıyor.

6. Yaşamak - Yu Hua

Yaşamak - Yu Hua

Yaşamak, Çin'de 1966-76 yılları arasında süren Kültür Devrimi'nin getirdiği toplumsal değişimleri konu ediyor. Kitapta okurları diyalog halindeki iki farklı anlatıcı karşılıyor.

7. Dönüşüm- Franz Kafka

Dönüşüm- Franz Kafka

Kapitalist ekonomik sistemin eleştirildiği ve kahramanın bir böceğe dönüştürüldüğü eser Kafka'ya özgü soğuk bir dille anlatılır. Sistem eleştirisinin en özgün yapıldığı eserlerden biridir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

suudee Düşüncelerini yazıya, gördüklerini resme dökmeye seven biri.