Hayatı Yaşamak

İnsanların hayata bakışları birbirinden farklıdır. Bazıları tadına varır, bazıları da bu tattan hoşlanmayabilir.

 0
Hayatı Yaşamak

Hayat ve Yaşam

Aslında bu iki kelime aynı şeyi ifade eden sözcükler gibi dursa da, öze inildikçe çok başka anlamlar içerdiklerini birlikte göreceğiz. Herkesin hayattan kazanımları ve kaybettikleri vardır. Bu tecrübeler insanlara farklı duygular yaşatır. Sevinç, endişe, mutluluk ya da korku gibi. Ama sonunda birşeyleri öğreniriz. Bilinçaltımızda bu yaşananlar gelecek hayatımızda bizi olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Hayatı yaşamak işte bu  noktada kendini gösterir. Çünkü yaşadığımız hayat her zaman herkese adil olmayabilir. Buna bazıları kader de çık işin içinden diyebilir. Durum bundan çok daha başkadır. 

Doğduğumuz andan itibaren yaşamımızı şekillendirecek kişiliğimiz ilk beş yılımızda oturmuş olur. Doğduğumuz ülke, şehir, mahalle ve tabiki ailemize kadar hayatımızı şekillendirecek dış etkenler ile karşı karşıya kalırız. İlk beş yıl, sosyal-kültürel çevreden uzaklaşmadan geleneksel aile bakımı, sonra eğitim hayatımızda da mevcut müfredatın dışına çıkılmadan yaşanılan yere göre değişen örgün ya da yaygın eğitim. Niye bu iki şeyden bahsettiğimiz noktasına gelecek olursak, hayatımızı şekillendirecek  yaşamımızı etkileyecek en önemli iki şey aile ve eğitimdir. 

Zengin ya da yoksul bir aileden olabilirsiniz. Ancak aileniz size değer veriyor,  sizi dinlliyor, sizi hayata hazırlamak için elinden geleni fazlası ile yapıyor, en önemlisi dürüst olmayı öğretiyorsa hayata karşı duruşunuz dik ve güven içerisinde olur. Desem, ne dersiniz ?

Eğitimde ise nicelikten ziyade nitelik önemlidir. İçeriği açısından modern eğitim sistemine uygun bir müfredata sahip sistemin geleceğimize, hayatımıza ve yaşamımıza etkisi büyüktür. Desem ne dersiniz ?

Cevabınızı kendiniz çok iyi biliyorsunuz ?  Ama unutmayın hayatı yaşamak istiyorsanız. Yaşamak için her şeyi denemelisiniz. Sadece  yaşayın ve hayattan zevk alın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ramis birol Her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven. Bunun içinde gezmekten ziyade okuyarak ve izleyerek bilgi edinmeye çalışan biriyim. Her bilgiyi de paylaşmayı çok severim. Dünyanın paylaşınca güzelleşeceğine inansam da insanoğlunun yaptıkları şeyler karşısında duruşunu bozmamaya çalışıyorum.