Hayatımızı İdame Etmemiz İçin Karşılamamız Gereken Altı Temel İnsan İhtiyacı

6 insan ihtiyacının modern listesi

 0
Hayatımızı İdame Etmemiz  İçin Karşılamamız Gereken Altı Temel İnsan İhtiyacı

Hayatta işler gerçekten zorlaştığında, her şeyi çıplak temellere geri döndürmek için derin bir dürtü hissederiz. Küçük evler, minimalizm, az-çok-öz, temel bilgiler - bunların hepsi, hayattaki parlak nesnelerden rahatsız olmadan günlük olarak en temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımızdan emin olmak için stratejilerdir.

Bir psikolog olan Abraham Maslow,  İnsan İhtiyaçları Hiyerarşisi adını verdiği bir insan ihtiyaçları listesi tanımladı. Bu listeyi 1940'larda yayınladı ve insan ihtiyaçlarının en çok başvurulan listesi haline geldi [1]. Ancak o zamandan beri insan beyni, bedeni ve zihni hakkında çok şey öğrendik ve Maslow'un listesi bir güncelleme alabilir.

Maslow’un listesi, gerçekte mutluluğun içeriği olmayan birçok gereksinimi içerir. Bunun yerine, Maslow'un ihtiyaçlarının çoğu, insanların uzun vadeli bir hoşnutluk durumundayken nasıl olduklarının açıklamalarıdır. Örneğin, özgüven, güvenlik duygusu, aidiyet duygusu ve kendin olma , memnuniyetin yan etkileridir. Kendi başlarına ihtiyaçlar değillerdir.

6 insan ihtiyacının modern listesi

1. Yiyecek - Vücudun büyümesi, çalışması ve onarımı için kaloriye ve protein, yağ ve karbonhidratlar dahil çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Yiyecek olmadan vücut körelmeye başlar.

2. Su - Bol hidrasyon, vücudun işlemlerinin gerçekleşmesine izin verir. Su olmadan vücut yiyecekleri işleyemez veya atıkları çıkaramaz.

3. Barınak - Alevli güneşten, donma sıcaklıklarından, rüzgardan ve yağmurdan korunmaya ihtiyacımız var. Barınak olmadan insan derisi ve organları aşırı sıcaklıklardan zarar görür.

4. Uyku - 24 saatte bir 6-9 saat uyku, beynin yeni bilgileri işlemesine ve duygusal bilgilerle başa çıkmasına izin verir. Bol uyku olmadan yeni şeyler öğrenemeyiz veya duygusal acıyı geçemeyiz.

5. Diğerleri - Yetişkinler, oksitosin gibi belirli hormonları salmak için diğer insanlarla bağlantıya (fiziksel veya duygusal) ihtiyaç duyar. İnsan dokunuşu o kadar önemlidir ki, biz gençken beynimiz onsuz doğru şekilde gelişmez. Başkalarıyla düzenli bağlantı, kişisel bakıma izin veren bir refah duygusunu sürdürmemizi sağlar.

6. Yenilik - Yenilik, öğrenme fırsatı ve başarısız olma potansiyeli yaratır, bu da beyinde dopamin salınımını uyarır. Düzenli yenilik olmadan, motivasyon azalır ve sağlıklı bir refah duygusu kaybolur.

Bu 6 ihtiyaç karşılandığında, bir kişinin Maslow'un tanımladığı özgüven, güvenlik, aidiyet, gerçekleştirme ve diğer memnuniyet ifadelerini geliştirmesine izin verir. Memnun insanları inceleyen ilk kişi oydu. Maslow’un çalışmasından önce Psikoloji, akıl hastası olarak tanımlanan insanlara odaklanıyordu.

Şimdi koçluk, terapi ve kişisel gelişimin norm olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Psikolojinin tüm insanları hedeflerine ulaşmada desteklemesi beklenir. Bu yeni modern ihtiyaç listesi, bu 6 temel ihtiyaç günlük olarak karşılanırsa, bir kişinin ihtiyaç duyulduğu şekilde fiziksel egzersiz, duygusal uyarım ve yaratıcı ifade arayışı için yeterli motivasyona, esenliğe ve fiziksel dayanıklılığa sahip olacağı varsayılır.

Ne yazık ki, insanlar bu 6 ihtiyacın tamamını karşılamadan uzun süre gittiklerinde, bu ihtiyaçların karşılanmasına izin vermeye başlamaları zorlaşıyor. Yeterince uyumayan bir kişi, onsuz yapabileceği konusunda ısrarcı olacaktır. Başkalarıyla derin bir bağ kurmadan büyüyen bir kişi, yalnız olarak yaşamayı tercih etmekte ısrar edecektir. Rutinleri derinden saptırmış olanlar, kendilerine teklif edildiğinde değişime direneceklerdir.

Sanki insanlar, bu 6 ihtiyaçtan biri karşılanmadığında ortaya çıkan doğal bir koruma sürecine sahipler. Özel olduğumuza, bir şekilde herkesten daha yetenekli olduğumuza dair inançlar geliştiririz, çünkü ihtiyaçlarımızı karşılamadan da geçinebiliriz. Gerçek şu ki, çoğu zaman inkar halindeyiz. Bu gezegendeki her insanın en iyi benlikleri olabilmek için düzenli olarak yiyecek, su, barınak, uyku, diğerleri ve yeniliğe ihtiyacı var.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow