Hayatımızın Bir Parçası: Dijitalleşme Ve Dijital Dönüşüm

Öncelikle merhaba, başlığımızdan da anlaşılacağı üzere konumuz bizler, teknoloji ve hayatımızdaki yeri. Peki dijital dönüşüm nedir, hayatımızda nasıl bir yeri var dersek gelin inceleyelim.

 0
Hayatımızın Bir Parçası: Dijitalleşme Ve Dijital Dönüşüm

Öncelikle merhaba, başlığımızdan da anlaşılacağı üzere konumuz bizler, teknoloji ve hayatımızdaki yeri. 

Peki dijital dönüşüm nedir, hayatımızda nasıl bir yeri var dersek gelin inceleyelim. 

Çoğumuzun aşina olduğu olduğu dijital kavramını ele alalım ve bunu şöyle bir örnekle açıklayalım. Saatler, eskiden saatler analog saatlerdi şimdi baktığımız zaman dijital saatler görmekteyiz. Yani dijital kavramı için analog olan bilgileri, verileri elektronik bir ortamda veya cihazda görebilmemiz olarak tanımlayabiliriz.

Yavaş yavaş dijital dönüşüm kavramına ilerler iken önümüze dijitalleşme kavramı çıkabilir. Dijitalleşme kavramı ise ulaşılabileceğimiz verilerin bilgisayar tarafından okunabilecek şekilde dijital ortamlara aktarılmasıdır. Örneğin,bayramlarda çektirdiğimiz o şen şakrak neşe dolu aile boyu fotoğraflarımız dijital bir formata geçerek fotoğraf makinelerinde, bilgisayarlarda vb. dijital mecralarda dijitalleşerek karşımıza çıkmakta. Hayatımızın her alanında duyabileceğimiz olan dijitalleşme kavramı çok geniş bir alana yayılmış bulunmakta.Evimizin mutfağından oturma salonuna veya çalıştığımız iş yerinden sokakta gezerken kimi zaman şöyle gözümüzün ucuyla baktığımız bilboardlara kadar. 

Ve geldik dijital dönüşüm kavramına, sizlere en basit, en kolay bu kavramı açıklayabileceğim sanırım. Çünkü anlatmak için o kadar güzel örnekleri var ki... Hemencecik bir tanesiyle başlayalım.  Çoğu kaynakta görebileceğimiz o güzel örnek: Müzik dünyası... Müzik dünyasına baktığımız zaman taş plaklar vardı hayatımızda. Sonra birazcık gelişti bu dünya ve kasetler girdi hayatımıza ve daha sonra yıllar yıllar, aylar aylar sonrası diyelim mp3 çalarlar, cd çalarlar. Ve en son geldiği hale baktığımız zaman ise telefonlarımız, bilgisayarlarımız sayesinde istediğimiz her müzik  her an elimizin altında beliriverir oldu. Şöyle bir gözümüzde canlandırırsak eğer müzik dünyasının dijital çağa ayak uydurarak dönüştüğünü çok rahat görebiliyoruz. Hadi  birkaç örneğimize daha bakalım ve daha net olarak şu kavramı inceleyelim. Kitaplara bakalım, şöyle yıllar veya yüzyıllar öncesi diyelim papirüsler, taş tabletler, yazı yazılabilen sert kumaşlar, kağıdın icadı, parşömenler, gazete ve dergiler ve en son baktığımız zaman ise istediğimiz zaman istediğimiz gazeteye veya dergiye dijital bir ortamdan ulaşabilmekteyiz.

Dijital dönüşüm hayatımızın her yerinde diyebiliriz. Evimizin mutfağındaki dijital veya akıllı buzdolapları, devlet dairelerinde eskiden günlerce uğraştıran o işlerin cep telefonlarımızdan veya bilgisayarlardan bir tıkla halledilebilir olması gibi örnekler verebiliriz. Yani kısacası dijital dönüşüm hayatımızın her alanında dijital çağa ayak uydurarak, verilerimizin dijital bir ortama taşınması ve ulaşılması olarak açıklayabiliriz. En basit şekliyle bu yazıyı bir kağıttan okuyabilirdik arkadaşlar ama şu an bu yazıya telefonlarımızdan veya bilgisayarlarımızdan rahatça ulaşabilir ve okuyabiliriz.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow