Hayvanların da Yaşamaya Hakkı Var

Hayvan hakları kavramı, insan harici hayvanların insan amaçlarına uygun düştüğü biçimde kullanılabilecek birer eşya olmadığı, kendi arzuları ve ihtiyaçları olan bireyler olarak muamele görmeleri gerektiği anlamına gelir.

ikik
 0

1. KORU

KORU

Dünya genelinde bir çok yerde gelenekler kapsamında hayvanlara eziyetler sürüyor. İspanya'da boğalar boynuzları yakılarak halk arasına salınıyor, Bulgaristan'da köpekler ipe asılıyor, Japonya'da balina, yunus ve foklar vahşice avlanıyor, Çin'de minik hayvanlar anahtarlıklar içerisine hapsediliyor, Güney Amerika'da boğalar güreştiriliyor ve Filipinler'de tavuklar dövülerek öldürülüyor.

Öte yandan dünyanın bir çok yerinde hayvanlar, sirk ve gösteri alanlarında para kazanma uğruna eziyete maruz kalıyor. Zincirlere tutsak edilen hayvanlar, eğitim amacıyla iplere bağlanıyor, elektriğe maruz bırakılıyor, kancalı sopayla dövülüyor, kırbaçlanıyor ve doğal yaşamından koparılıyor.

PEKİ YA NE UĞRUNA?

2. MERHAMET ET

MERHAMET ET

Türkiye’de sokak hayvanları dâhil her türlü yabani ve deniz hayvanları Türkiye Cumhuriyeti Medeni Hukuku gereğince Eşya Kanunu kapsamında değerlendiriliyor. Hâl böyle olunca hayvanlara yönelik yapılan her türlü suç, kanun yetersizliğinden neredeyse cezasız denilebilecek bir şekilde sonuçlanıyor.

3. SESSİZ KALMA

SESSİZ KALMA

Ülkemizde hayvanlara yapılan işkencenin ve şiddetin sınırı yok. Kanunlarla ve uygulanan işlemler arasındaki çelişki gelişmemişliğin göstergesi. Onların da bizim gibi yaşama hakları var. Onlar da bu hayatta çok önemli bir yere sahip. Lütfen sesinizi çıkarın. SUSMAYIN.

4. HAREKETE GEÇ

HAREKETE GEÇ

Lütfen sadece haberleri okuyup geçmeyin. Durun ve biraz düşünün. Biz ne yapıyoruz, nasıl yaşıyoruz? Dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Etrafınıza bir bakın ve neler olduğunu görün. Kimlerin size ihtiyacı olduğunu görün ve harekete geçin. Onlar herkesten daha masum. 

Bu dünyada bizim onları korumamıza ihtiyaçları var.

BEN İNSANIM DİYEN HERKESİ HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYORUM.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow