Iğdır Halkı Elektrik Faturaları Kira Bedellerini Geçti..!

Hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk nedeniyle vatandaşlarımız; fahiş oranda zamlanan elektrik faturalarını ödemekte güçlük çekiyor. Yüksek elektrik faturaları ve kesilen haksız elektrik cezaları nedeniyle vatandaş fahiş faturaları ödemekte güçlük çekiyor. Birçok ev ve işyerinin elektrik faturaları kira bedellerini geçti.  

 0
Iğdır Halkı Elektrik Faturaları Kira Bedellerini Geçti..!
Iğdır Halkı Elektrik Faturaları Kira Bedellerini Geçti..!


Birçok ev ve işyerinin elektrik faturaları kira bedellerini geçti.  

Son dönemde vatandaşın ödemekte güçlük çektiği yüksek elektrik faturaları ve usulsüzce kesilen kaçak elektrik cezaları yurttaşları mağdur ediyor.

Son 2 yıldır iğneden ipliğe gelen zamlarla güne uyanıyoruz. Sadece bu dönemde elektrik fiyatları 3 katına çıktı.

Bir yıl önce 100 lira olan bir elektrik faturası, bugün 330 liraya yükselmiş. 2-3 kişinin yaşadığı konutlara ortalama 500 liralık elektrik faturası geliyor.

Geçinemeyen, açlık ve yoksulluk çeken vatandaş; ağır vergiler ve gelen fahiş zamlarla donatılmış bu elektrik faturalarını nasıl ve ne ile ödesin?

Vatandaş, sadece kullandığı elektrik ücretini değil; aynı zamanda dağıtım, iletim, teknik, kayıp/kaçak, sayaç okuma, TRT Payı, vergi ve çeşitli fon ödemelerini de ödemeye mahkûm ediliyor. Bunların halka ödetilmesi yasalara ve anayasaya aykırıdır.

Yüksek enflasyonun, hızla düşen Türk Lirası değerinin, iğneden ipliğe gelen zamların, rekor işsizlik oranlarının ve pandemi etkisinin olduğu bir ortamda kesilen elektrik faturaları yoksulluğu derinleştiriyor.

Kredi kartı borçlarını, kiralarını, elektrik, doğalgaz, su, telefon ve internet faturalarını ödeyemeyen, açlıkla ve yoklukla boğuşan milyonlarca vatandaşımız görmezden gelinemez.

Kadınlarımız, gençlerimiz, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz, esnaflarımız ve en önemlisi işsiz vatandaşlarımız; hızla yoksulluğa ve çaresizliğe sürükleniyor.

Hükümet, Elektrik konusunda vatandaşı sadece müşteri olarak görememelidir.

Sosyal devlet anlayışından uzak, yasalara aykırı ve hakkaniyete uygun olmayan bu fatura kalemleri, fahiş zamlar ve yüksek vergilerden derhal vazgeçilmelidir.

Elektriğe ciddi düzeyde bir indirim yapılmalı ve elektrik faturaları üzerindeki sayısız vergiler ile katkı payları kaldırılmalıdır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Tahirkavri Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi Cep: 05347170129