Iğdır'da öğrenci velileri zorda! Okul kıyafetleri yüzde 150 zamlandı!

12 Eylül’de okulların başlamasıyla Veliler kıyafet endişesi sardı. 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı öncesinde veliler okul kıyafeti alışverişine başladı. Yüzde 150 artan fiyatlar ise velileri şaşırtıyor. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla okulların istediği ihtiyaç listesi geçim sıkıntısını çeken aileleri zor duruma soktu.

 0
Iğdır'da öğrenci velileri zorda!  Okul kıyafetleri yüzde 150 zamlandı!
Iğdır'da öğrenci velileri zorda!  Okul kıyafetleri yüzde 150 zamlandı!

Okulların başlamasıyla kıyafet alışverişine çıkan veliler zor durumda kaldı. Velileri ve öğrencileri ise okul alışverişi sardı. Ancak artan enflasyon ile beraber okul kıyafeti satan işletmelerde fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 150 arttı. Geçen sene 70 TL olan bir ürünün bu sene 140 TL oldu.

 
Okullar Açıldı Veliler “Maaşların tarihlerine göre Alışverişe çıkıyorlar”
Veliler İlimizde  merkezdeki tüm okulların kıyafetlerinin kendilerinde bulunduğunu söyleyen bir kaç mağaza var. 
“İlk okul öğrencisinin sadece elbise masrafı 600 TL” Kırtasiye masrafı 1000 TL 
Geçen seneki fiyatlar ve bu seneki fiyatlar arasında yüzde 150 fark olduğunu ifade eden, Vatandaşlar “Geçen sene 60 ve 75 TL arasında aldığımız ürünler bu sene 140 ve 160 TL arasında değişiyor. Bir ilkokul öğrencisinin şu anda giyim masrafı 600 TL civarında. Tabi bu fiyat 1 takım için. Yedek almak isteyenler olursa bu fiyat 1200 TL oluyor. Tek kıyafetle bir dönem geçmiyor. Kendimizi kısarak mecburen almak zorunda kalıyoruz. Yada birdahaki aylarda almaya çalışıyoruz.”dediler. 
Okul masrafları arttı: “Çocuğuma beslenme koyamıyorum”
Ekonomik krizin yanı sıra okul masraflarının katbekat artması nedeniyle çocukların ihtiyaçlarını karşılayamayan dar gelirli aileler, küçük yaştaki çocuklara beslenme dahi koyamadıklarını dile getirdi.
Küçük bir süt yada Meyve suyu 1 TL iken  3-4 TL olmuş, 1 TL Kek 2,50-4 TL olmuş, “Her gün beslenme çantasına ne koyacağımızı düşünüyoruz. Küçük çocuklar bile bu durumun farkına varmış sadece simit yeriz diyorlar. 
Defter, kalem, pastel boya, sulu boya, A4 kağıdı gibi temel okul malzemelerinin fiyatları geçen yıla oranla neredeyse yüzde 400 artış gösterdi, sadece kurşun kalemin ücreti 3 kat, boya kalemlerinin ise 4 kat arttı. Kırtasiyeden okul kıyafetine tüm masraflar arttı. Eski defterleri kullanıyoruz. Geçen yıl 300 liraya ihtiyaçları karşıladığını belirten aileler, bu yıl aynı malzemelerin bin lirayı aştığını kaydetti.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Tahirkavri Tahir Kavri, Haber Medya Gurubu Iğdır temsilcisi Cep: 05347170129